Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Recenzja: Paluch "Złota Owca" (1)

Recenzja: Paluch "Złota Owca" (1)

Lekko ponad rok po premierze świetnie przyjętego "Ostatniego Krzyku Osiedla", Paluch wypuszcza kolejny projekt, tym razem zatytułowany "Złota owca". Nakład limitowany w ilości dziesięciu tysięcy sztuk zszedł jeszcze przed pojawieniem się najnowszej płyty poznaniaka w sklepach, jednak czy fani, którzy zamówili preorder, nie mają prawa czuć się lekko oszukani, dostając "Ostatni Krzyk Osiedla 2"?


Może to krzywdzący zarzut w stronę szefa BOR Records, ale niestety mniej więcej tak to wygląda. Każdy z utworów znajdujących się na "Owcy" mógłby znaleźć się na "OKO" i odwrotnie, a odbiorca nie zauważyłby różnicy. Co by nie mówić, oba albumy nadal trzymają bardzo wysoki poziom i warto je sprawdzić; szkoda tylko, że nie różnią się od siebie.


"Złotą Owcę" otwiera utwór o tym samym tytule. Paluch, który coraz swobodniej czuje się w śpiewaniu, pokazuje w refrenie, że nie boi się uskuteczniać takich zabiegów, co zresztą potem przekształca w całe kawałki ("DYM", "List w butelce"). Jednocześnie uświadamia całej nowofalowej scenie, że można robić muzykę nowocześnie, ubierając ją w treść, przez co postacie jak chociażby PlanBe, wypadają przy Paluchu blado.


Poznaniak nie ukrywa swojego podejścia do większości nowoszkolnych raperów, co manifestuje właściwie na każdym kroku ("Kontrola jakości", "Cardio", "Zły sen", "Biohazard", "Krótka piłka"), co można podsumować jednym bardzo celnym wersem z "Mam ten luksus" z gościnnym udziałem Kobika i Gedza; "Raperzy sprowadzili newschool do kurwa "skrrt"". Paluch to jedna z tych postaci w Polsce, która, świadoma swojej pozycji i przebytej drogi ("Sterylnie", "Złota owca", "Mam ten luksus", "Biohazard"), śmiało może rzucać tego typu linijkami bez przypału, a jego pewność siebie, obecna od początku do końca na albumie, sprawia, że znajdziemy na "Owcy" multum uszczypliwości wobec młodszych zawodników.


Reprezentant Poznania, oprócz krytykowania raperów, sporo miejsca na albumie poświęcił swojej rodzinie i bardziej osobistym przemyśleniom ("Głód", "List w butelce", "Zimne ognie"), gdzie daje się poznać słuchaczom od bardziej wrażliwej, ludzkiej strony, a nie tylko doświadczonego rapera, zmęczonego już płytkością prezentowanych treści przez wschodzące gwiazdki.


Na "Owcy" oprócz Palucha, pojawiła się czołówka polskiej sceny, czyli Sarius, Quebonafide, Kobik i Gedz oraz jeden z newcomerów, niedawny nabytek BOR-u - Szpaku. Łatwo można zauważyć, że Paluch trzyma się głównie swoich ludzi, gdyż spoza Biura Ochrony Rapu jest tylko Quebo, który udzielił się w "Sterylnie" na bicie 2K. Wracając jednak do ekipy poznaniaka - nic dziwnego, że nie szukał daleko, skoro w ekipie ma tak mocnych zawodników. Każdy z nich reprezentuje inny styl i wprowadza coś swojego do całości.


Pod względem produkcji, sprawa wygląda podobnie. Ksywę Sergiusza, Julasa czy 2K mieliśmy okazję już nie raz widywać u Palucha. Miłym smaczkiem jest bit autorstwa duetu producenckiego White House, którzy jako oldschoolowcy, na "Złotej owcy" nie poddali się nowoczesnym trendom, dając na krążek mocny, klasyczny bit, wzbogacony paroma naleciałościami z nowej szkoły.


Choć najnowsza płyta jednego z najbardziej popularnych raperów w kraju nie różni się zbytnio od poprzedniej, trzyma nadal bardzo wysoki poziom i na pewno warto ją sprawdzić. Pewność siebie gospodarza jak i stylowe zwrotki gości to jedne z wielu atutów "Złotej Owcy".
Igor WiśniewskiInformacje o artykule
Data dodania:2017-12-19
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / recenzja
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Brak danych

Ostatnie artykuły tego autora:
Sarius "Wszystko co złe"
Relacja OTR II: JAY-Z & Beyonce w Warszawie
"To nie jest hip-hop. Rozmowy" - przedpremierowa recenzja
Opat - Francuski Styl polskiego rapera
Recenzja: Afrojax "nikt nie słucha tekstów"

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-54-80-87-166.compute-1.amazonaws.com (54.80.87.166). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies