Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Informacje o Fryderykach 2002

Informacje o Fryderykach 2002

Autor: ZPAV

Nagrody Akademii Fonograficznej "FRYDERYK"

Nagrodę FRYDERYK przyznano po raz pierwszy w kwietniu 1995 roku - była to edycja FRYDERYK '94. W ciągu siedmiu lat FRYDERYKI zyskały miano najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce - jest to jedyny tego rodzaju konkurs oparty na jasno określonych kryteriach i zasadach, gdzie laureaci wyłaniani są w drodze głosowania profesjonalnego i reprezentacyjnego dla środowiska jury. Głosowanie jest tajne, a wyniki podliczane są prĄ˘

Wśród nominowanych i laureatów nagrody FRYDERYK znalazły się najważniejsze postaci polskiej sceny muzycznej - rekordzistki to KAYAH (17 nominacji i 7 FRYDERYKÓW), Katarzyna Nosowska (18 nominacji i 6 FRYDERYKÓW, w tym z zespołem HEY) oraz Edyta Bartosiewicz (19 nominacji i 4 FRYDERYKI). We "fryderykowej czołówce" znalazł się również Grzegorz Turnau z liczbą 12 nominacji i 4 FRYDERYKÓW, a także zespół O.N.A., który otrzymał 11 nominacji i 4 FRYDERYKI (jeśli dodać tu nominacje dla Agnieszki Chylińskiej i Grzegorza Skawińskiego, łączna liczba nominacji sięga 25). Szczególną legendą i tradycją nagród FRYDERYK jest Kazik Staszewski, który, choć nigdy nie odebrał żadnego FRYDERYKA, był nominowany 15 razy, a 5 razy otrzymał nagrodę (liczby te obejmują nominacje i statuetki przyznane również zespołom KULT i KNŻ).

Info ze strony: www.zpav.pl

HIP-HOP NA FRYDERYKACH

Kategoria "Rap & Hip Hop" zadebiutowała na Fryderykach w 1998 roku. Była to edycja FRYDERYK 97, a o nagrodę w tej kategorii ubiegały się wtedy nagrania takich artystów jak Yaro, Liroy, Bolec, Wzgórze Ya-Pa 3 i 3-X-Klan. Od tego momentu Hip-Hop miał stałe miejsce wśród "fryderykowych" kategorii, co oznacza, że każdego roku zgłaszano do tej kategorii więcej niż 10 albumów. W ubiegłorocznej edycji o nominacje do nagrody rywalizowało ze sobą piętnaście płyt. Ostatecznie nominowane były albumy: Electric Rudeboyz "Kolejny krok", Fisz "Na wylot", Liroy "Bestseller", Molesta Ewenement "...taka płyta" i Paktofonika "Kinematografia" - tej ostatniej przypadła statuetka.

Oficjalne rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń

Od dziś (1 października 2002r.) Biuro Akademii Fonograficznej przyjmuje zgłoszenia do dziewiątej już edycji Nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Do tegorocznej edycji przyjmowane są nagrania, które ukazały się na rynku między 1 grudnia 2001 roku, a 30 listopada 2002 roku. Mogą je zgłosić nie tylko firmy fonograficzne, ale także bezpośrednio sami artyści (co jest popularne przede wszystkim wśród muzyków jazzowych i klasycznych).

Nowości w edycji FRYDERYK 2002 to m.in. kategoria PRODUKCJA MUZYCZNA ROKU, która powstała w miejsce dwóch dotychczasowych - Realizator Dźwięku Roku i Producent Muzyczny Roku. Celem tej zmiany jest dostrzeżenie osiągnięć producenta i realizatora przy jednym, konkretnym nagraniu. Najwięcej zgłoszeń spodziewanych jest, jak co roku, w kategorii Album Roku POP oraz Album Roku ROCK (w tym roku, na mocy decyzji Rady Akademii Fonograficznej do kategorii tej zostaną zaklasyfikowane również nagrania heavy metalowe), a także Album Roku RREDYCJE (w ubiegłym roku w kategorii tej rywalizowało ze sobą ponad 50 płyt - wygrał komplet 13 CD: Marek Grechuta "Świecie nasz"). Mniejsza konkurencja będzie tradycyjnie w kategoriach niszowych, takich jak Album Roku DANCE/TECHNO/ELEKTRONIKA czy Muzyka Alternatywna (w edycji FRYDERYK 2001 z uwagi na małą liczbę zgłoszeń w tych kategoriach nominowane były tylko trzy albumy).

Do ubiegłorocznej edycji zgłoszenia ponad 400 albumów (włączając albumy zagranicznych wykonawców) i niemal 150 singli nadesłało ponad 50 firm fonograficznych i indywidualnych artystów.

Nad merytoryczną stroną edycji FRYDERYK 2002 czuwają przedstawiciele Rady Akademii Fonograficznej w poszczególnych sekcjach Akademii, tj. w sekcji muzyki rozrywkowej, klasycznej i jazzowej. Te kilkuosobowe komisje Rady Akademii upoważnione są m.in. do ustalania kategorii, a także analizy listy zgłoszeń pod kątem poprawności klasyfikacji zgłoszonych pozycji w poszczególnych kategoriach i do dokonania ewentualnych przesunięć (każdy zgłaszający płytę do Nagrody FRYDERYK klasyfikuje ją do jednej z kategorii obowiązujących w danej edycji - komisja Rady Akademii ma prawo zmienić tę klasyfikację, tak aby zachować spójność i konsekwencję w danej kategorii). Członkowie Rady będą również uczestniczyć aktywnie we wszystkich pracach związanych z organizacją Gali FRYDERYK 2002.

Na przełomie roku ankiety z pierwszą turą głosowania rozesłane zostaną do ponad 600 członków Akademii Fonograficznej. Ogłoszenie nominacji do Nagród FRYDERYK 2002 planowane jest na luty 2003, a uroczyste wręczenie tradycyjnych statuetek - na marzec 2003 roku.

Jury oceniające płyty w kategorii Hip-Hop:

Grzegorz Brzozowicz - 42 lata, dziennikarz, były szef Remontu, pracował m.in. w Non Stopie, Gazecie Wyborczej i Machinie. Obecnie redaktor naczelny Gali. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych krytyków muzycznych w Polsce. W swojej karierze przeprowadził kilkaset wywiadów. Kolekcjoner płyt. Reprezentuje w Polsce interesy Gorana Bregovica.

Andrzej Mogielnicki - 52 lata, jeden z najsłynniejszych polskich autorów tekstów, satyryk, publicysta. Pisał teksty piosenek dla takich artystów jak: Zbigniew Hołdys, Lady Pank, Budka Suflera, Anna Jantar, Izabela Trojanowska, Krystyna Prońko i Krzysztof Krawczyk. Autor takich klasyków jak: "Co się stało z Magdą K.", "Iść w stronę słońca", "Mała Lady Pank", "Mniej niż zero", "Takie tango".

Wiesław Pieregorólka - 44 lata, muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, bandlider, grał z Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Andrzejem Zauchą, Andrzejem Rosiewiczem, Zbigniewem Wodeckim, Jerzym Połomskim, Ryszardem Rynkowskim, Kasią Kowalską, Natalią Kukulską i wieloma innymi. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jerzy Tolak - 50 lat, popularnie nazywany "Inżynierem", choć z wykształcenia nim nie jest. Menadżer od 20 lat. W tym czasie opiekował się takimi artystami jak: Republika, Grzegorz Ciechowski, Justyna Steczkowska, Kasia Groniec, Atrakcyjny Kazimierz, Michał Bajor czy Edyta Geppert. Jeden z najlepszych w Polsce ekspertów od Beatlesów.

Hirek Wrona - 42 lata, prezenter muzyczny Teleexpressu od 11 lat i DJ (specjalność funk). Pracował m.in. w radiowej Trójce i RMF FM. Zawodowo zajmuje się nie tylko muzyką lecz również internetem (empik.com, frugolajf.com, wzone.pl). Kolekcjoner płyt, popularyzuje od wielu lat polski hip-hop (autor dwóch koncertów hip-hopowych podczas festiwalu w Opolu w 2001 i 2002).

Przeczytaj teksty o Fryderykach:
Znowu to samo, czyli Fryderyki 2001
Jak muzyczny show wyglądać nie powinien, czyli refleksje po Fryderykach 2001Informacje o artykule
Data dodania:2002-09-25
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / informacja, biografia
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
ZPAV   rap graffiti breakdanceZPAV

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-122-74.compute-1.amazonaws.com (3.226.122.74). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.