Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Historia graffiti w Katowicach

Historia graffiti w Katowicach

Autor: buraczany

Rok 1996 był przełomowy dla Katowic - ponad 40 lat po tym, jak z Ameryki przywędrowała do nas stonka, zalała nas kolejna zaraza z zachodu - graffiti. Początkowo zbagatelizowano ja sobie, co, jak widać, było wielkim błędem, gdyż chwast na dobre zakorzenił się w naszej brudnej i skażonej śląskiej ziemi i mimo, że podłoże było nieurodzajne wydał obfity plon i nikt sobie z nim teraz już nie może dać rady. Ale zacznijmy od początku........

To, co możemy oglądać w dniu dzisiejszym, bez wątpienia, zawdzięczamy protoplastom przedmiotowego zjawiska. Byli nimi: SPS (South Poland Squad) crew (Siser, Baz. Omar, Tao), GNW (Graffiti Night Warriors) crew (Mez, Gino, Siek, Wet, Deiz), BW2 (Było Wandali 2) crew (Van, Gee, Wil, Cor) oraz RPS crew (Nesei,Azer, Zonk, Abiz). Kilku z nich w czasie tych 4 lat przestało malować, Siser 2 lata temu wyjechał na saksy do Stanów, ale większość została przy swoim i są nadal opoką sceny. Podczas wytężonej pracy w/w na katowickich ulicach i jardach, z boku, jak grzyby po deszczu, powstają młode załogi, m.in. NBW(Natural Born Writers, Notorycznie Bazgramy Wszystko), BMC, DH4, MPR, NWC, 2PSC, CKM. Co prawda prac tych załóg nie było specjalnie wiele i pozostawiały on wiele do życzenia, ważne jest jednak, to, że część ich członków utworzyła w październiku 1998 roku załogę pełną zajawkowiczów - JZ (Jesteśmy Zwyczajni), która w składzie reno, anem, burak, caon, cape, ale, bolo trochę namieszała na katowickich ścianach na przestrzeni czasu jesień 98 - lato 99. Jak czas pokazał kilku "JotZetów" wypłynęło właśnie dzięki tej ekipie.

Na przestrzeni lat 1997-1998 miały miejsce zmiany zmiany nazw grup wśród "wielkich". I tak: SPS-CNE (Całkiem Nowa Ekipa) , GNW-P2VS-NSB (Nie Tylko Stal i Beton)-AC (Against Confidents), BW2-US (Ujebać Się/Sokistów, Universal Soldiers).Tylko eRPeeSi zostali przy starej nazwie. Dla tego okresu charakterystyczny był "terytorializm" działań. CNE - Bogucice, RPS - Wełnowiec, AC - Brynów. US oraz JZ, jako że ich członkowie zamieszkiwali różne dzielnice, atakowali w różnych częściach miasta. Bardzo ważnym momentem dla rozwoju sceny i sytuacji w dniu dzisiejszym było wystąpienie VANa z szeregów US i jego przejście do AC.

Siser aka Newz (CNE, dj w Gie-gie) organizuje jam z okazji swojego wyjazdu do USA, po którym ogłasza swoją "ostatnią wolę" - chce, by AC i CNE połączyli swoje siły. W ten sposób, późną jesienią 1998 roku powstaje ACNE (Adrenalina Cechuje Naszą Egzystencję, Art Crime Never Ends). Mniej więcej w tym czasie zaczyna się nieustające po dziś dzień, regularne malowanie pociągów przez US (Geus, Wil). Nie chcę, by ktoś myślał, że dopiero wtedy zaczęto pokrywać blachę Taboru Katowice - to działo się od samego początku, lecz wtedy właśnie zjawisko to nabrało konkretnego wymiaru. Sytuacja do końca wakacji 1999 roku jest następująca:

US na wagonach i na mieście, ACNE na mieście, JZ na mieście, RPS "u siebie". 1 września, po okresie ochłodzenia stosunków między członkami (niezłe hasło, no nie ?:-), rozpada sie z hukiem JZ crew. Caon wędruje do US, Anem i Ale tworzą XYZ crew (po krótkim czasie załoga się rozpada, a Ale idzie śladem Caon-a), Bolo i Cape próbują swoich sił solo, ale po pewnym czasie dają sobie spokój.

Natomiast Reif.ACNE, czyli Van, zaprasza do współpracy swoich kamratów - Rene i Buraka, którzy pod wpływem chwili zakładają MPS crew (Malujemy Po Setce). Wtedy tez zaczyna się poważna działalność "pociągowa" ACNE, do którego dołącza Haos (członek BTC(Baby To Chuje)-FM. Na Wełnowcu powstaje zrost RPS i DTK (Dwóch Takich Kumpli) - TSW (To Sam Wełnowiec), ale crew to od samego początku było od samego początku raczej manifestem przyjaźni i patriotyzmu lokalnego w/w, niż konkretnym projektem malarskim. US dalej swoje, czyli mnóstwo paneli i whole carów, do składu po drodze dołączają: gliwiczanin Seto (dawniej HDS) oraz Deix (Bielsko Biała - JW). Z początkiem stycznia 2000 Książę Nocy z Mikołowa, czyli Spaz zasila szeregi ACNE i MPS. Przy okazji powstaje bardzo ciekawe rozszerzenie MPS - 701 (Minuta Po Siódmej). Zima i wiosna 2000 to chyba najpłodniejszy okres w dziejach katowickiego graffiti - multum legali, sreber i wielki boom na pociągi - najaktywniejsi - ACNE, MPS, US (bardzo duże pokrycie dzięki wsparciu Miasta:). 9 maja 2000 z inicjatywy "człowieka od wszystkich decyzji", czyli Vana ACNE wchłania MPS powiększając swój skład o 2 nowych członków - Ubeka i Zbira. Poza tym z ACNE wyłania się "podprojekt" - PH - Styku i Risku. Z początkiem lata wyłania się załoga COM(Komar, Wro, Joint, Ixor), która we wrześniu zmienia nazwę na PC. Do wakacji bombing jak zwykle, lecz z ich początkiem wszyscy zapadli na "letni sen" i powstaje coraz mniej pracek. Szczerze powiedziawszy liczyłem, że sytuacja znieni sie diametralnie, gdy nadejdzie rok szkolny, ale myliłem się. Od września do grudnia powstaje zaledwie kilka legali(ACNE) i troche blaszek (US). Do ważniejszych wydażeń zaliczyć trzeba jam zorganizowany przed USów 22.10. Przyjechało bardzo wielu gości, m. in. BDMSK-Radom, BTR-Wrocek, NBK-Ostrava, składy z Gliwic, Bytomia, Chorzowa, Jastrzębia, Rybnika.

Mamy połowę grudnia i sytuacja jest raczej średnia. Co prawda ACNE ruszyli się trochę, ale ich zryw ma charakter szybkich akcji na mieście po imprezach, a szkoda. Liczę, że z początkiem nowego stulecia coś się ruszy w naszych szeregach, czego sobie i wam życzę.

Na koniec spis w miarę regularnie działających writerów na dzień 10.12.200:

vyko, kil, dx, ale, phix, oset, ixl, migotka, mint, biet, spaz, miztyk, bycel, impa, ubek, zbir, mineta, crowe, start, bang, abiz, nesei, meksyk, komar, heman, joint... (przepraszam tych, którzy się tu powinni znaleść, a ich nie ma :)

Fotki z Katowic znaleźć można na http://comkret.terramail.plInformacje o artykule
Data dodania:2001-03-10
Dział / Kategoria: graffiti / informacja, biografia
Średnia ocena:9.67 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
buraczany   rap graffiti breakdanceburaczany

anonim
Autor: Arone   Link do posta
14:51:09, 04-07-04
hmmm mi to Gino trocha inaczej opowiadoł ale huj...

res
Autor: res   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:19:28, 29-08-04
a czy phyke nie nalezy do us i nie maluje w k-cach ?

zwz
Autor: zwz   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:47:07, 05-09-04
znam ich znam ich znam ich

anonim
Autor:    Link do posta
10:30:35, 13-09-04
graffiti w polsce i w katowicach też - zaczeło sie duzo wcześniej niż sie autorowi wydaje. W połowie lat 80 zcaczeły sie pojawiać pierwsze prace na mieście, proponuje zapoznać się troche z historią. Początki nie były co prawda zbyt kolorowe, bo najczęściej ograniczły sie do pędzla, wałka lub szablonu ale są doś istotne ... to tyle ...

anonim
Autor: specjallll   Link do posta
12:17:48, 01-10-04
kto powiedzial ze ACNE robi blach mozna by policzyc na palcach,za to US moze sie pochwalic setkemi paneli,za to wielki szacunek dla nich.

anonim
Autor:    Link do posta
13:33:04, 06-11-04
Myślałem,że było troszeczkę inaczej...no cóż...wielki szacunek dla:PHYKE OSET KIL WYK GEUS DEIX KWYAT i całej reszty godnej szacunku:D:D:D...

anonim
Autor:    Link do posta
22:56:07, 06-11-04
Pier******e o jakis SPS RPS no ale jakby nie było do rozwoju katowickiego grafitti najwiecej przysłużyli się GTUSJK:D:D:D<----

anonim
Autor:    Link do posta
13:31:27, 24-11-04
gino ty pedale zrobiłeś mi wała na coma masz w pierdol

anonim
Autor: nie wazne kto, wazne czy maluje   Link do posta
22:15:18, 02-12-04
ludzie phyke=vyk=geus=gee kurwa i wy cos wiecie na tema rozwoju graffiti w katowicach, ehhhhhhh

anonim
Autor: =) :D ;)<---twb   Link do posta
14:51:34, 13-12-04
Ja to wiem o co ci chodzi...no ale oficjalnie nikt nie powinien wiedziec ze to ta...a zreszta co bede gadal!!!o paru osobach zapomnieli w tekscie !!!

anonim
Autor: w temacie   Link do posta
12:59:37, 14-12-04
wezcie pod uwage ze ten text ma juz 4 lata i nie moze byc akualny z zasady a skoro tak dobrze znacie te historie to opiszcie ja chetnie poczytam no ale wam przeciez tylko opowiadali...

anonim
Autor: HsB cReW = HerC oNe   Link do posta
20:17:33, 16-12-04
poprostu powiem tyle GtUsJk wymiata i nikt tego nie zmieni i za to szcuneczek dla nich !!

anonim
Autor:    Link do posta
20:40:35, 05-01-05
właśnie GTUSJK.....a acne...wiele blach...widze ze ktos tu kpi...maja mniej i to w huj mniej niz us

anonim
Autor: ElOrZ   Link do posta
13:48:43, 27-01-05
GTUSJK wymiataja chlopaki za to wielki szacun!!!!

anonim
Autor: zero   Link do posta
17:12:28, 12-02-05
nie pierdolcie o innych tylkos ami zacznijcie coś robic a nie kisić dupy w domach

anonim
Autor: eszet333   Link do posta
20:59:02, 15-02-05
NBW dzialali tez w czestochowie. swego czasu na polnocy i chyba 1000 bylo mnostwo ich graffiti. slyszalem, ze podobno ich zgarneli i mieli sporo kasy zaplacic, ale pewnosci nie mam. niestety znawca nie jestem.

anonim
Autor: RODOWITYKATOWICZANIN   Link do posta
21:32:05, 30-12-05
HALO?

anonim
Autor: RODOWITYKATOWICZANIN   Link do posta
21:32:12, 30-12-05
HALO?

anonim
Autor: ANNANANANANANNSAKMNKANAKNKANKANKANKAN   Link do posta
21:49:51, 30-12-05
AZ MI SIE SLABO ZROBILO JAK TO CZYTLEM BO WOGULE TO CHUJA WIESZ OM# KATOWICACH JK RULEZ

anonim
Autor: Kome   Link do posta
18:30:17, 27-01-07
Kino w huj wpozo gtusjk rozpierdala jesli chodzi o panele ale korwa legale acne-niakow sztuka Elo

anonim
Autor: Rupert   Link do posta
22:30:55, 01-06-07
pap wielkie pytanko!!!  jakies 3 lata temu za dworcem w katowicach byl piekny fractal aliensa, Moze mi ktos dac namiar na tego artyste albo ma fote tego graffiti bo se chcialem taki tayuarz machnac na ramieniu.    Z gory dzieki!!!   mog gg 5910533   mail  marbaku@o2.pl

anonim
Autor: g2e   Link do posta
08:58:45, 21-06-07
Temat: RE: Historia graffiti w Katowicach Autor: =) :D ;)

anonim
Autor: Kasne   Link do posta
19:07:44, 27-06-07
A o KCVD zapomnieliscie?

anonim
Autor: ASFDDSFS   Link do posta
02:03:19, 21-12-07
KCVD TO PSEUDOWRITERZY CZYT. TYPOWE BEZTALENCIA ;) DOBRZE ŻE JUŻ ZAKOŃCZYLI SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ...

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.