Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: Twister

"I want my turntables" - tak zaczyna się płyta Q-berta "Wave Twisters". Chcę moje gramofony - o co tu chodzi? Przeciętny zjadacz chleba po włożeniu tej płyty do odtwarzacza lub położeniu na niej igły i posłuchaniu kilku pierwszych taktów stwierdziłby - syf, nuda, "tu nie ma melodii", "wolę fajne piosenki z miłym refrenem". Powodem takiej reakcji mogłoby być to, że ów słuchacz nie zdawałby sobie sprawy z tego, że przy nagrywaniu tej płyty w przeważającej części dźwięki generowane były rękami wirtuoza nie ze skrzypiec, perkusji i gitary, lecz z ... gramofonu. "Jak to? Przecież gramofon służy do odtwarzania muzyki nie do jej tworzenia..." - tak powiedziałaby pani, która codziennie wyciera podłogę w moim bloku i wiele innych osób. Gramofon jest instrumentem o bardzo dużych możliwościach, dlatego że na płycie mogą znajdować się próbki - sample różnych instrumentów - bębnów, smyczków, basów i dlatego turntablista może być w rzeczywistości multiinstrumentalistą.
Może grać na basie, perkusji, a nawet może przemawiać. To dużo powiedziane, ale wyskreczowywać może teksty. W takim "mówieniu rękami" specjalistami są m.in. DJ PREMIER, BABU, REVOLUTION, Q-bert, itd.

Na pewno czytelnik, który teraz czyta ten tekst nie może powiedzieć, że nie słyszał utworu, w którym zwykłe słowa refrenu zastąpione byłyby w całości lub po części ekscytująco brzmiącymi skreczami z wokali tworzącymi atrakcyjną wstawkę między zwrotkami.
Bardzo pozytywnym jest fakt, że odgłosy drapanej płyty pojawiają się coraz częściej w przeróżnych produkcjach, jako dopełnienie zajebistości bitu oraz popisów mcees.

Mogą też stanowić podstawę, trzon produkcji muzycznej, co ma miejsce w przypadku wymienionej wcześniej, lekko psychodelicznej, zawierającej wątki science fiction płyty Q-berta. Poszczególne ścieżki zadrapanych i pociętych dźwięków tworzą wspólną całość, także przygodny słuchacz często nie zdaje sobie sprawy, że wszystko co słyszy w danej chwili składa się ze skreczy. Również m.in. Disc, Mix Master Mike, Shortkut, Craze i wielu innych nagrywa utwory korzystając głównie ze swych umiejętności modelowania i cięcia dźwięku.

Występują też inne aspekty użycia gramofonów przy tworzeniu muzyki. Posiadając dwa gramofony, dwa winyle i mixer DJ może "łamiąc płyty" stworzyć coś zupełnie nowego, o innej rytmice i melodyce. To, jak to brzmi zależy tylko od stylu, fantazji, kunsztu, szybkości i dokładności Dj'a. Takie żonglowanie bitem - beat juggling - jest specjalnością takich niesamowitych wariatów adapterów jak np. wyluzowany Roc Rida, niesamowicie dokładny Vin-Roc, bądź młody powalacz z TORONTO A-Track.

Gramofony, jako instrumenty stają się coraz bardziej popularne na całym świecie i żaden nawet najdoskonalszy odtwarzacz CD z nowinkami technicznymi nie zastąpi starej, czarnej, winylowej płyty. Uwierzcie mi, przesuwanie, szuranie, kręcenie, drapanie i żonglowanie jest ogromnie przyjemne, wciąga i wypełnia niemal cały wolny czas. Ci, którzy grają, wiedzą o czym piszę - siedzenie do późna w nocy, katowanie jednego tricku przez jakieś... 2 godziny, zdzieranie płyt, aż w końcu strasznie szumią, etc.

I to wszystko.Informacje o artykule
Data dodania:2000-08-06
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:9.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Twister Grzegorz  rap graffiti breakdanceTwister

Ostatnie artykuły tego autora:
W grupie raźniej - Beat Junkies

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: gabriela   Link do posta
14:05:53, 01-04-07
ars

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-23-21-4-239.compute-1.amazonaws.com (23.21.4.239). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.