Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Break w Warszawie

Break w Warszawie

Autor: breakdance.pl

Zacznijmy może od postawienia sobie tezy: break dance i Warszawa - co jedno ma wspólnego z drugim?

Hm... odpowiedź na to pytanie może być trudna ponieważ temat jest dosyć nietypowy. Tak naprawdę to właściwie nie wiele można powiedzieć o tzw. korzeniach breaka w Warszawie.

Wertowałem, robiłem notatki, dzwoniłem, czytałem, ale niestety nie wpadłem na jakieś większe ślady świadczące o istnieniu breaka w stolicy. I nie wiem dlaczego, ale z tego co jestem w stanie sobie przypomnieć to nigdy w przeszłości sięy 

Muszę jedynie napisać, że nie wpadłem na trop jakiejkolwiek grupy lub nawet pojedynczych osobników, którzy reprezentowaliby warszawski styl. Kiedy zaczynałem tańczyć usilnie starałem się znaleźć kogoś kto ma podobne do moich zainteresowania i mieszka w Warszawie. Ale nic z tego. Pytałem kumpli siedzących w temacie Hip Hopu - graffiti, muza, ale niestety nikt nie potrafił mi nic powiedzieć ani doradzić. Jeździłem po klubach, domach kultury, dyskotekach, pytałem ludzi od kursów tańca i nic. Czasami któryś z kumpli bąknął coś o swojego brata, kumplu, siostry, chłopaku, co podobno nieźle wymiata, ale to były raczej przeterminowane informacje, które do niczego mnie nie doprowadziły. Słyszało się też od kumpli, że w jakimś klubie lub dyskotece ktoś widział jak jacyś bliżej nieznani kolesie wymiatali breaka. Albo, że gdzieś, ktoś prowadzi jakieś zajęcia. Ale po jakimś czasie okazywało się to zwykłymi niepotwierdzonymi plotami, które z prawdą mają niewiele wspólnego.

Mimo coraz większej popularności breaka w Polsce nikt nigdy na dłuższą metę nie zainteresował się tym tematem w Warszawie. Dlatego gdy jeszcze raczkowałem w tych klimatach jedyną pomocą była telewizja gdzie na kanałach muzycznych emitowano od czasu do czasu jakiś clip z breakiem. Bardzo sporadycznie można było wyłapać jakiś program o Hip Hopie gdzie najwięcej miejsca zajmowało graffiti i muza zaś o breaku było jak na naparstek. W prasie też rzadko coś się pojawiało a o czymś takim jak strona internetowa można było jedynie pomarzyć. Piszę to ze swojego punktu widzenia i śmiało mogę powiedzieć, że życie warszawskiego bboya było ciężkie.

Z czystych faktów mogę powiedzieć, że udało mi dokopać się do informacji na temat zorganizowanych w 1991 roku w Warszawie oficjalnych Mistrzostw Polski gdzie II miejsce po występach solowych zajął STOGO, III miejsce LANDO, V miejsce DOBRY zaś III miejsce po występach solowych w Electric Boogie PASIAC. Wszyscy w/w bboye byli wcześniejszymi lub późniejszymi członkami szczecińskiej grupy BROKEN STEPS.

Drugim faktem jest osoba Rafała "CHIŃCZYKA" Wilczewskiego, członka włocławskiej grupy SCRAP BEAT, który w latach 1992 - 1995 w Warszawie był instruktorem tańca break dance w studio "Buffo" oraz jego dwuletni udział w muzicalu "Metro".

Należałoby jeszcze wymienić jedną osobę związaną z breakiem i stolicą. Jest nią Andrzej Kubicki, założyciel SCRAP BEATU, spec od electro (o ile się nie mylę były Mistrz Polski) a także człowiek nieodłącznie związany z muzicalem Metro. Z tego co wiem, planował on założyć w Warszawie szkółkę breaka a także oficjalną i profesjonalną ekipę breakową pod jego trenerskim okiem lecz chyba nic z tego nie wyszło (o ile mi wiadomo).

Hmmm... to chyba na tyle z kart historii warszawskiego breaka. Teraz coś o dzisiejszym bboyingu w stolicy (biorę pod uwagę lata 1997 - 2001).

Pod koniec '97 roku a dokładnie w grudniu powstała STRONA - B, o której historii możecie przeczytać w artykule napisanym przez LOGANA. Squad grupy jest spory tak że wymienienie wszystkich jej członków nie ma sensu lecz najbardziej znane osoby to: LOGAN, KWIATEK i JASIEK (SIŁA DŹWIĘKU), PAWEŁ, JANEK, WOYTAS, LEVY, BOŻEK...

Na początku 2000 roku poznałem poprzez internet RADIEGO. Z jego i mojej inicjatywy powstało ELECTRO BODY CREW (EBC), które było zbieraniną ludzi za pośrednictwem strony internetowej RADIEGO. Squad ekipy zmieniał się właściwie z treningu na trening. We wrześniu 2000 roku grupa zmieniła nazwę na STREET SOUL (DUSZA ULICY) a aktualnie jej członkami są RADI, SIWY, KRZYCHU, KAMIL a także bgirl Ania. W marcu 2001 przeszedłem ze STREET SOUL do SPECIAL ATTACHMENT (SP. ATT.), gdzie tańczę razem z Sadim, Patrisem, Alanem, Mikołajem i Baletem oraz z bgirl Zuzią (pozdrówki !!!). Ludzi tych poznałem pod koniec roku 2000, dokładnie chyba w grudniu i spodobał mi się ich styl i upór. SP. ATT. założył Patris we wrześniu 2000 r.

W wakacje '00r. powstał odłam GOLD STREET BOYZ Wwa. Reprezentuje go LOGAN i JANEK którzy po wizycie minionego lata w Kołobrzegu (rodzinne miasto GSB) zostali przyłączeni do "ZŁOTYCH CHŁOPAKÓW" oraz ŁYSY, który pomimo tego, iż pochodzi z Kołobrzegu i jest od początku w GSB często przyjeżdża do stolicy. W Warszawie doszli jeszcze KOŃ i FABIANEK.

Oprócz w/w czterech warszawskich ekip w stolicy tańczy jeszcze sporo niezależnych bboyów: braciaki - Radziol i Marcin, Maciek, Grzesiu, Pindel, CBK, Payac, Stanley, Yon, Kris, Daro, Mario, Wacha, Łosiu, Tazz, Wiśnia, Bartek, Andrzej, Bestor, Koluś, Icky, Cee Jay, Eclipse, Kurczak, Pizza, Waldi, Adam, Roler. Jest jeszcze chyba niezależne cru PSX w squadzie Stopek, Szafa, Zibi, ale nic właściwe na ich temat nie wiem, poza tym, że kilka razy machałem z nimi.

Wszyscy warszawscy bboye zarówno ci zrzeszeni jak i nie utrzymują ze sobą większy lub mniejszy kontakt. Spotykamy się na treningach, występach, imprezach. Stanowimy jedną wielką rodzinę, którą łączy jeden cel - tańczyć breaka i być jak najlepszym. Warto również zaznaczyć, że każdego kręci coś innego. Są bboye typowo stylolubni jak i ci, którzy specjalizują się w power movesach. Jedni zapodają "elektryka" a drudzy wszystko na raz.

Gdzie można zobaczyć nas w akcji? Gdy jest ciepło walimy na świeże powietrze - Starówka - Kolumna Zygmunta, Centrum - antresola obok stacji Metra Centrum albo na sporadyczne graffiti jams. Fajna zabawa na wolnym powietrzu, masa znajomych i innych ludzi, którzy wrzucają nam grosik do czapki, fajne panny, zasłużony browar po długim i ciężkim dniu machania na kartonowej macie przy czadowej muzie wydobywającej się z ghettoblastera no i old schoolowy klimat, to jest to, co nas przyciąga w upalne, wiosenne bądź letnie dni na wolne powietrze.

Trenujemy ostro po kilka razy w tygodniu na salach gimnastycznych w różnych warszawskich szkołach. Wtajemniczeni, wiedzą gdzie. Niektórzy załapali się do różnych teledysków i programów w TV. Nie koncentrujemy się wyłącznie na tańcu. Jedni malują, inni rymują, muzykują...

Mieszkamy w różnych częściach Warszawy, chodzimy do różnych szkół, jesteśmy w różnym wieku, ale wszystkich nas łączy BREAK DANCE i świat HIP HOPU..

Co do oficjalnych zjazdów i zawodów to niektórzy już brali udział, inni nie. Staramy się jeździć na konkursy do innych miast jak np. do Kraśnika, gdzie ostatnio Warszawa zajęła IV miejsce dzięki KWIATKOWI i ŁYSEMU. Niektórzy byli nawet w Niemczech na BATTLE OF THE YEAR - na razie tylko w charakterze widzów.

Drugiego maja 2000 roku odbył się w stolicy nieoficjalny zjazd zaprzyjaźnionych bboyów z różnych miast: Warszawa (EBC, Strona - B), Mińsk Mazowiecki (Magic Feet) oraz Biała Podlaska (Twisted Feet). Ten mini bboy jam miał na celu jedynie wspólne porównanie umiejętności, wymianę doświadczeń, zawarcie nowych znajomości i kontaktów no i oczywiście dobrą zabawę.

Breaka promujemy również w internecie, gdzie jak dotąd istnieją dwie stronki produkcji warszawskiej. Pierwsza www.break.prv.pl prowadzona przez Radiego, na której można znaleźć mnóstwo informacji dotyczących breaka min. artykuły, trochę muzyki, filmików i zdjęć zrobionych podczas naszych treningów bądź imprez, na których wymiataliśmy, wywiady i recenzje. Stronka ta głównie poświęcona jest warszawskiej scenie breakowej. Druga stronka to www.breakdance.pl prowadzona przez Sadiego, Radiego i Logana. Jest to ogólnopolski servis breakowy, na którym można znaleźć praktycznie wszystko, co dotyczy breaka. Zainteresowanych, odsyłam do systematycznego odwiedzania powyższych pozycji, które są często uaktualniane nowymi, świeżymi informacjami.

Jednym słowem muszę przyznać, że w porównaniu z latami poprzednimi, spotykam coraz więcej osób siedzących w tym temacie lub dopiero raczkujących. Jeszcze w zeszłym roku, gdy powstało EBC i poznałem Stronę - B, na treningi przychodziła tylko grupka znajomych. Niektórzy się powykruszali, przychodzili nowi. Było bardzo kameralnie i bez rozmachu. Muza, pare osób, godzinka lub dwie machania i do domciu. Każdy trening był inny, w swoim rodzaju. Czasami były problemy z wynajęciem sali, z brakiem magnetofonu i to właśnie sprawiało, że wszystkie treningi nie były nudne. Z każdym wiązały się nowe nadzieje, upadki i wzloty.

Teraz jest zupełnie inaczej. Sporo osób chce się uczyć. Ciągle ktoś pyta się o treningi lub pokazy. Coraz więcej młodych ludzi zaczyna to kręcić. Sala gimnastyczna pęka w szwach. Czasami jednorazowo przychodzi po 30 osób. No i dobrze. O to przecież chodzi. Starsi, bardziej doświadczeni uczą młodszych jeszcze "zielonych". Nawet płeć piękna się nie zraża i ciężko trenuje. Nie przejmujemy się kontuzjami i stłuczeniami, ćwiczymy ile wlezie, by osiągnąć poziom i pokazać, że Warszawa też tańczy, ma styl i że nikt w stolicy nie zapomniał, co to jest break dance na poziomie.Informacje o artykule
Data dodania:2001-06-11
Dział / Kategoria: taniec / felieton
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
breakdance.pl Sadi i Logan  rap graffiti breakdancebreakdance.pl

Ostatnie artykuły tego autora:
Historia Battle Of The Year

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Migacz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:16:39, 09-03-08
Mam 14 lat i chciał bym zacząć tańczyć ale nie będę ukrywać moja masa mięśniowa nie jest najlepsza ;/
Tylko nie wiem jak sie do tego zabrać bo raczej patrzac na filmiki jak inni wymiatają to niczego sie nie naucze
Czy w warszawie istnieja jakies kursy lub grupy które chetnie uczą zielonych, i jak sie do takiej grupy wbic?..
HELP!


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-236-159-130.compute-1.amazonaws.com (3.236.159.130). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.