Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Sokół & Marysia Starosta - Czysta Brudna Prawda

 rap graffiti breakdance video , sokol.hip-hop.pl
Sokół swoją przygodę z rapem zaczął w 1996 roku wraz z Zip Składem. Na początku były to tylko nagrywki z zipami na nielegalach. Pierwszym legalnym nagraniem, w którym wystąpił, była płyta DJ 600 Volt "Produkcja Hip-Hop". Następnym albumem była pł...

Sokół & Marysia Starosta - "Czysta Brudna Prawda"

(2011, Prosto Label, Album)
Muzyka rap hip-hop mp3
Âśrednia ocena: 7.55 (11)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z
 • 01.Spotkanie
 • 02.Reset
 • 03.Znajdziemy się
 • 04.Cynamon
 • 05.Polowanie na zło
 • 06.W sercu
 • 07.Więzień opinii feat HIFI Banda
 • 08.Czysta brudna prawda
 • 09.Ludzie to dziwni są
 • 10.Sztruks
 • 11.Stop
 • 12.Sens życia
 • 13.Wspólna gałąź feat Chada, Pokój z Widokiem na Wojnę, Ero
 • 14.Myśl pozytywnie
 • 15.Obojętnie
 • 16.Mirek
 • 17.Mały człowieczek feat VNM
 • 18.Kilka pytań
 • 19.Ja nie przypuszczam, ja to wiem

Wspólny album rapera Wojciecha "Sokoła" Sosnowskiego i piosenkarki Marysi Starosty został wydany 13 maja 2011 nakładem wytwórni muzycznej PROSTO. Płyta zawiera 19 utworów, do których bity w głównej mierze zostały wyprodukowane przez zagranicznych bitmaker'ów, z wyjątkiem dwóch tracków - tytułowego "Czysta Brudna Prawda", do którego podkład zrobił Siwers z Bez Cenzury oraz "Wspólna gałąź", którego produkcją zajął się Magiera. Rozszerzona wersja albumu wzbogacona została o CD "Czyste Brudne Remixy", na którym udzielili się m.in. duet producencki The Returners oraz WhiteHouse.

Sokół, który od dawna kojarzony jest z dobrą liryką i mocnymi, dosadnymi wersami, po nagraniu w ostatnich latach serii płyt pod szyldem TPWC, postanowił wypuścić kolejną produkcję, którą w pewnym sensie można byłoby określić jako nowatorska. Nie przypominam sobie bowiem innej podobnej płyty, która byłaby nagrana przez jednego z bardziej charakterystycznych polskich raperów wspólnie z wokalistką udzielającą się na każdym tracku. Dosyć odważne posunięcie z uwagi na fakt, że w ostatnim czasie Sokół był dosyć mocno hejtowany przez środowisko słuchaczy za nagranie kawałka "W aucie" i płyty z Ponem, które delikatnie mówiąc odbiegały trochę od tego, do czego przyzwyczaił nas współwłaściciel wytwórni PROSTO.

Sokół jednak ciągle jest raperem, który przyciąga do siebie sporą ilość słuchaczy i tak było tym razem, bo zainteresowanie płytą było bardzo duże. "Czysta Brudna Prawda" lirycznie stoi na bardzo wysokim poziomie, zresztą tego akurat należałoby się spodziewać od momentu obwieszczenia premiery tej płyty. Sokół od zawsze przyciągał mocnymi tekstami i celnymi linijkami, więc słuchacze, którzy mieli nadzieję na obecność takich właśnie elementów nie zawiedli się ani trochę.

Album otwiera dobry storytelling pt. "Spotkanie" i nie jest to jedyny tego typu kawałek na zamieszony na CBP. "Mirek" jest tak jakby dokończeniem historii prezentowanej przez Sokoła w utworze "Każdy ponad każdym", który umieszczony był na producenckim Kodexie II. Najbardziej zasługującym na uwagę storytellingiem na "Czystej Brudnej Prawdzie" jest bez wątpienia track pod tytułem "Polowanie na zło (zły sen)", w którym Sokół rozbudza wyobraźnię słuchacza i przenosi go w świat sennych koszmarów.

Jednak najlepszym utworem na płycie jest kawałek "W sercu", w którym Sokół opisuje w dosyć prosty, lecz głęboki sposób, zepsucie obecnego świata, poruszając tę kwestię także w utworze "Reset", do którego po premierze płyty został nakręcony znakomity teledysk. Warto wspomnieć o "Sztruksie", który był obok "Myśl pozytywnie" kawałkiem puszczonym w eter przed premierą płyty jako jej zapowiedź. Wiele osób doszukiwało się w tekście tego utworu dissu na byłego członka Zip Składu - Jędkera, chociaż sam autor zaprzeczył tym spekulacjom.

Gościnnie na "Czystej Brudnej Prawdzie" udzielili się: HiFi Banda, Chada, Pokój Z Widokiem Na Wojnę, Ero oraz VNM. Ten ostatni dał bardzo dobry refren w kawałku "Mały człowieczek" pokazując swoje nieprzeciętne umiejętności na mikrofonie, zaś najgorzej zaprezentował się Chada, który mimo posiadania niewielkich skillsów, o dziwo ciągle zapraszany jest przez dobrych raperów na kolejne featuringi, co pokazuje tylko, że niekoniecznie umiejętności, lecz znajomości ciągle liczą się w polskim rapie.

Nie sposób nie pochwalić Marysi Starosty za znakomite refreny, którymi ozdobiła całą płytę nadając jej jeszcze lepszego klimatu. Na obecną chwilę wiemy, że słaba sprzedaż jej debiutanckiego albumu nagranego w 2008 roku nie była spowodowana brakiem umiejętności wokalnych, lecz chyba głównie słabą promocją, ponieważ płyta "Maryland" nie dotarła nawet do 50 listy sprzedaży Olis.

Sukces nadszedł dopiero przy "Czystej Brudnej Prawdzie", która była notowana na czwartym miejscu zestawienia najlepiej sprzedających się albumów, a udokumentowaniem tego osiągnięcia było otrzymanie złotej płyty za sprzedaż 15.000 egzemplarzy. "Czysta Brudna Prawda" z pewnością zaspokoiła głębokie nadzieje w niej pokładane i obiektywnie należałoby stawiać tę produkcję w czołówce płyt wydanych w 2011 roku. Album został doceniony przez słuchaczy i zajął pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszą płytę w kategorii hip-hop organizowanym przez portal Wirtualna Polska. Na 2012 rok została zapowiedziana dalsza współpraca między Sokołem i Marysią Starostą, czego zwieńczeniem ma być kolejny długogrający krążek.

Info
Etenszyn: De..., 31 lat
dodano: 2012-03-19

średnia ocena: 5.50 (2)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować

Płyta Sokoła i Marysi Starosty pt. "Czysta brudna prawda" ukazała się 13 maja 2011 nakładem wytwórni artysty - Prosto. Płyta zawiera 19 kawałków, a bonusowe wydanie 2 CD zawierało remixy 10 tracków. Za produkcję odpowiadają tacy muzycy jak: Jimmy Ledrac, Shuko, Hustle Heart, PH7, Drumkidz, Brall Beats, DJ Wich i Siwers. Za remixy odpowiadają rahu, Bob Air, White House, Czarny HIFI, Mike Trafik, DJ B, DJ Krime, The Returners i Siwers. Gościnne zwrotki nawinęli HiFi Banda, Chada, Ero, Pokój z widokiem na wojnę oraz VNM.

Płyta tej pary nie jest reklamowana jako kopia płyt duetu rapera z wokalem damskim, lecz płyta dobrze uzupełniającej się pary, która rzuca nowe światło na takie kolaboracje. Jak ktoś szukał czegoś podobnego do Mezo/Kasia Wilk lub Liber & Sylwia Grzeszczak to się zawiedzie. Płyta jest dojrzała i pozbawiona popierdółek o banalnej miłości i problemach wokół niej. Sokół chyba wzniósł się na wyżyny umiejętności tak wysoko ostatnio w 2005 i to on jest główną postacią tej płyty. Rzuca ciekawymi porównaniami i epitetami, choćby świetny wers z kawałka Zły Sen - śpiący byłem przytomniejszy od łowcy. Takich zdań jest mnóstwo i wypisywanie ich nie ma większego sensu. Technicznie możemy zaobserwować starego, dobrego Sokoła, bez fajerwerków, aczkolwiek solidna, rzemieślnicza praca. Co do Marysi Starosty, nie można jej odmówić talentu wokalnego, lecz na przekroju całej płyty okazuje się tylko miłym dodatkiem, bo poza szczyptą wdzięku i talentu nie wnosi do płyty czegoś nadzwyczaj wartościowego.

Sokół obrał zagraniczny kierunek producencki i wyszło to na dobre krążkowi. Brzmienie wydaje się świeże, nie drażnią nas tracki, gdzie mamy ochotę przerzucić następny kawałek. Dobrze, że polscy fani usłyszą o kilku utalentowanych producentach zza granicy i ugryzą coś nowego. Bity stoją na wysokim poziomie i trudno się przyczepić do któregoś z nich. Obróbka również nie pozostawia zastrzeżeń.

Co do występów gościnnych to trudno się długo rozpisać. Zwrotki nie są wybitne, gości jest mało, można było spodziewać się czegoś więcej, a tak dostaliśmy średniej klasy featuringi. Jeżeli miałbym wybrać, kto pokazał się z najlepszej strony wskazałbym na Chadę, nieco rozczarował mnie natomiast Ero.

Album "Czysta Brudna Prawda" przełamał stereotyp, że duet raper+kobieta musi być miałkim dziadostwem dla rozkochanych gimbusów. Duet ten pokazał, że taka kolaboracja może się udać i nieść ze sobą ciekawą treść. Płyta bez wątpienia jest solidną produkcją i polecam ją wszystkim fanom szyldu Prosto i nie tylko.

Info
KOŽANOV, 15 lat
mężczyzna, Long Beach
dodano: 2011-08-15

średnia ocena: 1.00 (1)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-107-209.compute-1.amazonaws.com (3.235.107.209). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.