Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Kleszcz & DiNO - "Cyrk na qłq"

 Kleszcz & DiNO rap graffiti breakdance video

Kleszcz & DiNO - ""Cyrk na qłq""

(2017, MaxFloRec, Album)
Muzyka rap hip-hop mp3
Âśrednia ocena: 9.00 (1)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z
 • 01.Welcome ft. DJ Bambus (prod. DiNO)
 • 02.Bajka o kolorach (prod. DiNO)
 • 03.Żyletą tą (prod. DiNO)
 • 04.Peter Pan ft. Buka (prod. DiNO)
 • 05.Tornada (prod. DiNO)
 • 06.Między piekłem a niebem ft. Rahim (prod. DiNO)
 • 07.Ziemski teatr (prod. DiNO)
 • 08.Nie płacz (prod. DiNO)
 • 09.Bajka o motylku ft. DJ Bambus (prod. DiNO)
 • 10.4 ściany wyobraźni ft. DJ Bambus (prod. DiNO)
 • 11.Freak show ft. Kopruch (prod. DiNO)
 • 12.Słodko śpij ft. DJ Bambus (prod. DiNO)
 • 13.Włóczykij (prod. DiNO)
 • 14.Latarnia morska (prod. DiNO)

Jeden z najoryginalniejszych duetów ostatnich lat wypuścił kolejny album. Stajnia MaxFlo słynie przecież z niepowtarzalności i własnego brzmienia, a Kleszcz i DiNO to zdecydowanie synonimy tych słów. "Cyrk na QŁQ" to czternaście premierowych utworów, na których udzielili się także Rahim, Buka oraz Kopruch. Za scratche odpowiadają DJ Bambus oraz sam DiNO ("Bajka o kolorach").

Następca "HorRYM JESTem" to przede wszystkim klimat. Takiego brzmienia nie znajdziecie wszędzie, co jest zdecydowanie warte odnotowania. Bity od Dina opierające się na dźwiękach typowo cyrkowych, czy klimatyczne sample zawsze pasują jak ulał do tego, co przedstawia nam Kleszcz. Podkłady są bardzo bogate, przez co ciekaw jestem, jak brzmiałaby całość we współpracy z bandem.

"Cyrk na QŁQ" zaczyna się od "Welcome", gdzie tajemnicze, mroczne wejście jak i sposób nawijania jednego z gospodarzy przyprawia o ciarki. Należy oddać honor Kleszczowi za jego bogate, wszechstronne flow oraz nienaganną dykcję. Tych dwóch rzeczy używa z taką gracją i swobodą, że właściwie w każdym utworze reprezentant MaxFlo potrafi zaskoczyć nas innym zabiegiem. Gdzieś 'podśpiewa', gdzie indziej przeciągnie, przyspieszy, zniży barwę głosu; struny głosowe tego pomalowanego rapera to nic innego jak jeden z instrumentów dodanych do całości.

Całość jest bardzo bogata w różnego rodzaju metafory oraz storytellingi ("Bajka o kolorach", "Tornada"). W każdym numerze znajdziemy odniesienia do wielu innych dzieł znanych z popkultury, ubraną w poetycką otoczkę, w której autor puszcza oko do słuchaczy nieco bardziej wszechstronnych niż porcja telewizji co wieczór, choć ogół przystępny jest dla każdego i nie sposób się nie uśmiechnąć w niektórych momentach, ewentualnie zatopić się w treści.

Dużym plusem dla najnowszej produkcji duetu jest spójność utrzymana pomimo lawirowania między powagą, groteską, czasami nawet melancholii. Gdyby postawić obok siebie "Żyletą tą", "Ziemski teatr", "Peter Pan" z gościnnym udziałem Buki oraz "Między piekłem a niebem" z Rahimem, a można byłoby powiedzieć, że są to utwory z zupełnie innych płyt. A jednak, pomimo tej różnorodności autorom udało się tak złożyć te czternaście elementów układanki, że "Cyrk na QŁQ" po prostu się pochłania w całości. Istotnym czynnikiem na pewno są również ruffneckowe naleciałości u Kleszcza czy wcześniej wspomniany poetycki sposób pisania.

Najcięższą kwestią są goście. Oprócz Buki właściwie mogłoby ich nie być. Rahim nie do końca pasuje do stylu, jaki prezentują jego podopieczni, a Kopruch pomimo wszelkich starań wypada naprawdę przeciętnie, kiedy porównamy warsztat gospodarza do gościa. Choć stara się gdzieś przeciągnąć, inaczej nawinąć początek i koniec wersu, można odnieść wrażenie, że Kopruch najzwyczajniej w świecie przedobrzył.

"Cyrk na QŁQ" to zdecydowanie pozycja godna sprawdzenia; warsztat Kleszcza oraz wypracowane brzmienie DiNA uzupełniają się jak mało który duet na polskiej scenie rapowej. Oprócz tego zwariowania, bogatego przekroju klimatów czy względnej lekkości materiału, znajdziemy tam pełno powagi i refleksji, których nie dość, że przyjemnie się słucha, można się nad nimi pochylić i pomyśleć. Jednym zdaniem - każdy znajdzie tu coś dla siebie, obojętnie czy szuka rozrywki czy przestudiuje całość wers po wersie.


Autor: Igor Wiśniewski

Info
Igor Wiśniewski, 20 lat
mężczyzna, Zduńska Wola
Gwiazda Hip-Hop.pl
dodano: 2017-04-26

średnia ocena: 10.00 (1)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-205-93-2.compute-1.amazonaws.com (34.205.93.2). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.