Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

B.O.K - Symetria

BiszOerKay B.O.K (BiszOerKay DjPaulo) rap graffiti breakdance video B.O.K (BiszOerKay DjPaulo) BiszOerKay , bok.hip-hop.pl
Projekt BiszOerKay to współpraca trzech indywidualności o nieprzeciętnych umiejętnościach. Każdy dąży do bycia mistrzem w swojej dziedzinie: Bisz - poeta/ raper/ MC; Oer - beatmaker/ producent, Kay - wokalista/ instrumentalista. Połączyli oni swoje s...

B.O.K - "Symetria"

(2018, PchamyTenSyf, Album)
Muzyka rap hip-hop mp3 B.O.K - Symetria,
Ten album nie został jeszcze oceniony
Zaloguj się aby ocenić album.
Posłuchaj utworów z B.O.K - Symetria
 • 01.IN GIRUM IMUS NOCTE
 • 02.KROK
 • 03.PSYCHOMACHIA
 • 04.SEN O TRAMWAJACH
 • 05.GŁĘBOKA WODA
 • 06.ET CONSUMIMUR IGNI
 • 07.SYMETRIA
 • 08.SEN O PARASOLACH
 • 09.KRĄG
 • 10.ZERA
 • 11.
 • 12.ZNAK

Wchodzimy w krąg po ciemku i trawi nas ogień.

BOK to zespół, który przez lata wyrobił sobie renomę: od niszowych produkcji i hermetycznie zamkniętego kręgu fanów do momentu grania na największych festiwalach i bycia poniekąd ikoną rapu łączonego z żywymi instrumentami. Postaci Bisza nikomu nie trzeba przedstawiać - nagrał bardzo mocne solowe albumy zwieńczone poetyckim "Ukrytym w śniegu", którego promocja i odbiór niestety zostały również ukryte w zalewie wielu premier. Jarek zaserwował wtedy powrót do niszowości, niemal melodeklamacyjny album. Wrzesień 2018 roku to premiera nowego krążka BOK Band zatytułowanego "Symetria", która to odzwierciedlona jest chociażby na okładce wydania standardowego oraz pre-orderowego – w specjalnej puszce z dołożoną płytą DVD dokumentującą ostatnie prace i występy zespołu.

Symetria zgoła inna od filmowej przepełnia album również pod każdym innym względem niż frontu okładki. Świeżakiem nikt tu nie jest, a i oczekiwane teksty i forma na pewno różnią się od klasyków pokroju "nie drynimy przy otwartym". Na album należy patrzeć jak na jedną wielką symetrię - tekstów, brzmienia, formy, podejścia. Klamry 11 utworów stanowi palindrom In girum imus nocte et consumimur igni. Trzonem jest oś symetrii zawarta w dwu utworach. "Oś" jest bardzo energiczna, Bisz porusza gębę i formę, schematyczność świata, przytacza perspektywę wyjścia poza nawias, które zawsze skutkuje opiniami, często niepochlebnymi. Świat zaklęty w wymiernych wartościach, wiecznie ograniczony, wraca w singlowej "Symetrii". Pogoń za życiem dąży finalnie do śmierci, wszystko w życiu ma swoje odbicie. O prawach stanowi chaos. Koniec końców podium się odwraca i nie wiadomo, która strona lustra jest prawdziwa. Dużo dualizmów, podobnie jak na Labiryncie Babel.

Palindrom będący ramami albumu jest mówiony, deklamowany. Perkusja przypomina dobre czasy ś.p. Szczoty, Bisz po raz kolejny poddaje pod wątpliwość wszystkie zjawiska, które zachodzą w świecie. Według autora losy są powtarzalne, nieuchronne, często kreowane przez moc, którą człowiek chciałby posiąść, ale nigdy nie będzie mógł. Wychodzi wniosek płynący z płyty - dobro i zło będą zawsze ze sobą walczyć, człowiek błądzi w towarzystwie własnej intuicji. Odkrywającej oba aspekty. W kolejnej parze idą ze sobą "Krok" i "Krąg". Pierwszy przedstawia Bisza, który staje u progu… kariery? Czegoś nowego? Strachu? A może znów odbija w bok i staje u progu zmiany? Wraca do narracji trzecio-osobowej znanej z poprzednich sztuk. Czyżby to nieszczęście odbijało brak weny, słabszy odbiór poprzedniego materiału? A może tylko jest flashbackiem, który zaraz minie. Świat daje znaki, zbrodnia niesie karę, ocenić cokolwiek można już tylko z perspektywy przyszłości. Może to jest ukryte w śniegu. Świetny refren.

"Psychomachia" odbija się w "Głębokiej wodzie". Topos walki o duszę człowieka, delikatnie innej niż anioł i diabełek siedzący postaci bajkowej na ramieniu, brzmieniowo odzwierciedlono mocno i dobrze. Stąd tak inny refren i inne zwrotki. Stąd ta walka, kolejne myśli o cofnięciu się lub pójściu w przód. W "Głębokiej wodzie" powraca motyw Truman Show - człowiek chce cofnąć wszystko wtedy, gdy uświadomi sobie, co ściągnęło go na dno, gdy myślał, że jest rzucony na głębokie wody. Oby słuchacze nie mieli tak z tym albumem. Dwa sny - o parasolach i tramwajach - odkładają na bok rapowane wokale Bisza. Parasole chronią od ulewy, która chroni od parasoli. Tworzy się więc deszcz parasoli. Wraca też motyw torów, życiowego Trainspotting. Nie da się uciec przed biologicznym zegarem, powszechny temat – przemijanie zawsze zamyka wysiadka, jakby powiedział Grzesiuk. "Zero" odbija "Znak". Jest zdecydowanie najmocniejszym numerem na albumie. Poza kwiatkami, jak wszystko-blisko, to jeden z najlepszych hymnów odrzucenia przeszłego bólu, wyjścia z ram, opuszczenia nudnej strony osi. Na znak Bisz z kolei chyba nadal czeka, zależy z której strony osi spojrzeć. Twórczość Bisza nigdy nie była łatwa i przyjemna (ani "płaska i przyziemna"). Przez ostatnie lata nieokrzesany chłopak z Bydgoszczy stał się świadomym siebie, nie bójmy się tego słowa, poetą (nawet jeśli pierwsze, co współcześnie kojarzy się z tym słowem, to grymas Świetlickiego wraz ze słowami z ostatnich stron "Polski"). Na "Symetrii" nie ma mocnych panczy, dobitnych linijek, mieszanek rodem z płyty z Radexem. Jest eksperyment, jest dużo żywych instrumentów, dużo zespołu, mniej Bisza. Trochę mało Bisza w Biszu, ale to wiemy już po "Ukrytym w śniegu". Można pokusić się o stwierdzenie, że forma nieco przysłania treść na albumie, aczkolwiek niejasny, zagadkowy wręcz koncept całości jest niebywale ciekawym zjawiskiem na scenie muzycznej. Bardziej dla młodych studentek polonistyki, które będą pisać swoje doktoraty rozwodząc się nad mnogością odniesień niż chłopaków spod bloku czy fanów afrotrapu. Ale może i to dobrze, ta ekipa zawsze odbijała w BOK. Jest ewolucja, nie ma rewolucji. Dobry obiad dla duszy. Szkoda, że bez przystawki i deseru.


6/10

Info
KazKatFlow
mężczyzna, Warszawa
Gwiazda Hip-Hop.pl
dodano: 2018-09-17

średnia ocena: 0.00 (0)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
redakcja
Twój host (.) został zablokowany do: 2019-06-19. Zaloguj się, by móc dodawać wypowiedzi.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies