Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Black Eyed Peas

 Black Eyed Peas rap graffiti breakdance video Black Eyed Peas, black_eyed_peas.hip-hop.pl
Od początku swojego istnienia, od czasu gdy byli świeżo upieczonymi debiutantami z Los Angeles, The Black Eyed Peas otaczali się pasjonatami, ludźmi z duszami naładowanymi energią hip-hopu, zaangażowanymi w to całym sercem. Do dziś zjednują sobie fan...
FOTO_2 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_3 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
Od początku swojego istnienia, od czasu gdy byli świeżo upieczonymi debiutantami z Los Angeles, The Black Eyed Peas otaczali się pasjonatami, ludźmi z duszami naładowanymi energią hip-hopu, zaangażowanymi w to całym sercem. Do dziś zjednują sobie fanów na całym świecie dzięki pomysłowemu podejściu do muzyki hip-hopowej, porywając ludzi luźnymi rymami, pozytywnym duchem i funkującymi wibracjami. Na Elephunk, trzecim albumie grupy, ten duch wydaje się towarzyszyć im jeszcze bardziej niż kiedykolwiek.

The Black Eyed Peas - w składzie: will.i.am, apl.de.ap, Taboo oraz nowoprzybyła Fergie - zatytułowali album Elephunk, aby podkreślić mocne, głębokie, funkowe brzmienie. Wyprodukowany w całości przez will.i.am'a oraz apl, album może się poszczycić wspaniałym mixem dźwięków żywych instrumentów z tradycyjnymi samplami i beatami hip-hopowymi. To wszystko łączy się z podawanymi bez wytchnienia grami słownymi, w których znajdujemy realistyczne spojrzenie na świat.

Muzyka BEP była zawsze mocno osadzona w hip-hopie, ale czasami zapuszcza się w rejony innych gatunków. Płyta Elephunk, bardziej niż poprzednie albumy, zdaje się wykraczać poza proste podziały na gatunki - coś, do czego dopuścił will.i.am było zamierzone: tak w warstwie słownej jak i muzycznej. "To jest płyta hip-hopowa, ale przystępując do jej realizacji nie mieliśmy tylko i wyłącznie hip-hopu w głowach" mówi will.i.am. "Myśleliśmy po prostu o dobrych utworach, dobrej muzyce. Nie chcieliśmy mówić wyświechtanych deklaracji w rodzaju 'To jest mój styl, a moje rymy są takie jak te'. Trzeba było włożyć w to trochę wysiłku, ale byliśmy naprawdę zmęczeni powtarzaniem w kółko takich rzeczy."

Elephunk był nagrywany w trzech różnych etapach w ciągu ostatnich dwóch lat, począwszy od roku 2001. "Nagrywaliśmy około ośmiu utworów za każdym podejściem" wspomina will.i.am. "Niemniej - kiedy wracaliśmy do studia, czułem, że się zmieniłem, że dojrzałem jako producent. No więc zrobiliśmy kolejne 8 numerów, które były lepsze od poprzednich ośmiu. I tak to trwało, aż skończyliśmy."

Rymy will.i.am'a są inteligentne i lekceważące zarazem, ale najbardziej dumny jest z roli producenta płyty Elephunk. Takie utwory jak "Where Is The Love" (z udziałem Justin'a Timberlake'a), galopujący rap "Hands Up" i warkot Louis'a Armstrong'a w numerze "Smells Like Funk" ukazują nie tylko wyrobiony słuch, ale również głowę pełną ciekawych aranżacji i pomysłów kompozytorskich. Talent will.i.ama objawia się również w umiejętności obsługiwania żywych instrumentów, samplerów oraz automatów perkusyjnych i składania tego w jedną całość. On zawsze widział muzykę z szerokiej perspektywy, a ten album pokazuje to bardziej niż kiedykolwiek.

"Moje postanowienie zostania producentem zdecydowanie utrwaliło się" mówi will.i.am. "Myślę, że wzrosło moje zrozumienie muzyki, odkryłem nowe sposoby przekształcania swoich przemyśleń w rzeczywistość, no i poznałem lepiej mój sprzęt."

Na płycie Elephunk do grona BEP dołączył nowy członek - pochodząca z Los Angeles Fergie. Wokalistka spotkała will.i.am'a podczas koncertu BEP w okolicy, została zaproszona do wzięcia udziału w sesji nagraniowej i zaśpiewania w jednym z utworów. Już w studio z jednego utworu zrobiły się trzy, z trzech pięć, a te pięć zaskutkowało zaproszeniem do stałej współpracy. Fergie mówi o swoim doświadczeniu: "Ta grupa jest po prostu totalnie otwarta na nowe pomysły i kierunki."

Te nowe kierunki na Elephunk odzwierciedlają takie utwory jak np. "Anxiety", w którym The Black Eyed Peas gra z popularnym zespołem rockowym Papa Roach. Obie kapele spotkały się i połączyły siły na wspólnej trasie. "Te grupy są naprawdę podobne" mówi will.i.am. "Między nami jest potężna energia. Kiedy zaczęliśmy z nimi rozmawiać, przerodziło się to w prawdziwą konwersację - tak jakbyśmy mieli 60 lat i spotkali się na przystanku autobusowym."

Piosenka traktuje o napięciach panujących w dzisiejszym świecie i przedstawia indywidualną walkę członków różnych grup, przeradzającą się w jedno - mocno uderzający, rytmiczny jam. "Te kilka ostatnich lat nie było łatwe" mówi will.i.am. "Gdzie tkwi przyczyna? Stres? Niepewność tego, co może się wydarzyć w ciągu najbliższych pięciu lat? Czy to jest rap? Hip-hop? Czy rzecz w tym, że każdy oddaje się clubbing'owi i nosi broń, a my myśleliśmy, że to takie zajebiście modne? Strasznie dużo tych rzeczy się teraz dzieje."

Ogólnie rzecz ujmując - will.i.am nie może być bardziej zadowolony z końcowego efektu pracy nad płytą i czuje, że ludzie pozytywnie zareagują na nowe kierunki, którymi podążyli The Black Eyed Peas. "Publiczność jest teraz bystrzejsza niż kiedykolwiek" mówi. "Może 10 lat temu była zakręcona, ale dzisiejsze dzieciaki nie są takie same. One mają wszystko ułożone."

DYSKOGRAFIA
CD SINGLE SHUT UP - SINGLE 2003-11-24
DVD WHERE IS THE LOVE - SINGLE DVD 2003-10-06
CD ELEPHUNK 2003-09-15
CD BRIDGING THE GAPS 2000-09-28
CD BEHIND THE FRONT 1998-07-20


info i zdjęcia www.universalmusic.pl

Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin