Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Bone Thugs-N-Harmony

 Bone Thugs-N-Harmony rap graffiti breakdance video Bone Thugs-N-Harmony, bone_thugsnharmony.hip-hop.pl
NA POCZĄTKU BYŁO POTKNIĘCIE O KABELZespół Bone Thugs-N-Harmony narodził się na ulicach Cleveland w Ohio. Cała historia zaczęła się w roku 1993. Piątka młodych, utalentowanych raperów (KRAYZIE BONE Anthony James Henderson AKA Lethaface, Kbone, Big Bad...
FOTO_4 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_1 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_2 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
NA POCZĄTKU BYŁO POTKNIĘCIE O KABEL
Zespół Bone Thugs-N-Harmony narodził się na ulicach Cleveland w Ohio. Cała historia zaczęła się w roku 1993. Piątka młodych, utalentowanych raperów (KRAYZIE BONE Anthony James Henderson AKA Lethaface, Kbone, Big Badass, Big Boss Man, Silent Killer, LAYZIE BONE Steven Howse AKA L-Burna, Lil' Lay, #1 Assassi, BIZZY BONE Byron McCane AKA Lil' Ripsta, BB Gambini, WISH BONE Charles Scruggs II AKA StrateJacket, FLASH-N-BONE Stanly Vernon Howse AKA Tha 5th Dawg) pogrążonych w biedzie, głodzie i ciągłej walce o życie, postanawia wyjechać do Los Angeles.
Pragnęli za wszelką cenę osiągnąć sukces. Głównym celem ich wyjazdu jest wytwórnia Ruthless Records (słynna kolebka grupy NWA pod wodzą Eazy-E). Jak wiadomo, początki bywają ciężkie. Pierwsze przesłuchanie BTNH przebiegało przez telefon. Czekanie bywa męczące, zwłaszcza, kiedy nie dostaje się odpowiedzi. Niestety Eazy-E nie odpowiedział po pierwszym przesłuchaniu. Będąc jeszcze w LA dowiedzieli się, że szykuje się koncert w Cleveland, a główną osobistością ma być Eazy-E. W trybie przyspieszonym zebrali pieniądze na bilet powrotny do rodzinnego miasta i zaczęli kombinować, jak się tam wkręcić. Podczas koncertu udało się im wejść za kulisy i wystąpić na scenie. Jak sami wspominają, był to trochę nieudany występ. Krayzie na wejściu potknął się o kabel od mikrofonu (co podobno jest najbardziej żenującym wydarzeniem w jego życiu), Wish natomiast zapominał jednej linijki tekstu. Na szczęście, ostatecznie udaje im się przekonać Eazy-E i podpisują umowę.

DUSZE ZMARŁYCH KROCZĄ DO SUKCESU
Pierwszą produkcją Bone Thugs-N-Harmony jest EP "Creepin' On Ah Come Up", wydana w 1994 roku. Płyta sprzedała się w nakładzie 2 milionów kopii. Singlowy hit "Thugish Ruggish Bone" oraz "Foe Tha Love Of $" zaczęły być puszczane w stancjach radiowych. We wrześniu płytka została odznaczona platyną. Miesiąc później "Thugish Ruggish Bone" dopiął się do pierwszej czterdziestki list przebojów. Od tego czasu czujemy wyraźnie nowy i świeży styl wprowadzony przez Bone Thugsów do sceny muzycznej Rap i R&B.
Kolejnym sukcesem było wydanie LP "E. 1999 Eternal". Podobno to jeden z najbardziej słynnych albumów wyrażających przemoc. Krayzie, Layzie, Bizzy, Wish i Flash opisują na niej bardzo dramatyczne scenki z ich rodzinnych stron, czyli ze slumsów Cleveland. Przemoc, morderstwa, śmierć, narkotyki przewijają się od początku do końca całego albumu. Płyta została wydana w sierpniu 1995 roku, 5 miesięcy po śmierci Eazy-E. Od tego czasu BTNH obdarzają swojego promotora wielką czcią, można nawet powiedzieć, że jest to modlitwa dziękczynna w wykonaniu raperów. Kawałek "Crossroads", chyba najbardziej utożsamiany z ich początkami, jest właśnie przykładem ich wielkiego podziękowania i pokazania smutku po stracie Eazy-E. Słynny stał się teledysk do tej piosenki, w którym drogą do nieba kroczą dusze zmarłych, porwanych przez anioła śmierci. Miedzy tymi postaciami widać właśnie dusze małego - wielkiego człowieka, któremu zawdzięczają swój sukces. Album sprzedał się w nakładzie 4 milionów kopii i osiągnął status podwójnej platyny. Dzięki kawałkowi "1st Of Tha Mounth" zespół został nominowany do Grammy Awards. Ten sam kawałek dostał się do pierwszej czterdziestki list przebojów.
Styczeń 1996. Bone Thugs-N-Harmony zostali nominowani do American Music Award w kategorii ulubiony zespołu rap/hip-hop. "Crossroads" szaleje na listach przebojów przez następne pół roku. Po dostaniu się do pierwszej czterdziestki, awansuje do pierwszej dziesiątki i utrzymuje się na listach przez długie tygodnie. We wrześniu, podczas 5 edycji MTV Music Awards, nominowani byli w kilku kategoriach: najlepszy klip grupowy, najlepszy klip rapowy, najlepsze efekty specjalne i nagroda zwana Viewers Choice Award.
Wszystkie te nominacje zawdzięczają kawałkowi dedykowanemu zmarłemu liderowi NWA i odkrywcy BTNH "Crossroads".

GDYBY UMIELI UCZYĆ ŚWIAT...
We wrześniu, tego samego roku, uformowała się wytwórnia (rodzina) zapoczątkowana przez Bone'ów, a dokładnie Mo Thugs Records. Uwieńczona została krążkiem "Mo Thugs Family Scriptures". Na składance pokazało się kilka zespołów, miedzy innymi: Poetic Hustlaz, II Tru, Graveyard Shift, Ken Dawg, Tre, Souljah Boy, Jhaz, Tombstone, Boogy Nikke. Kolekcja ma na swoim koncie już 4 części: "Chapter II: Family Reunion"(1998), "Mo Thugs III: The Mother Ship" (2000) i "Mo Thugs: Movement", wydaną w czerwcu ubiegłego roku. Głównymi producentami tych rodzinnych składanek są Krayzie i Layzie. Na trzecim wydaniu Layzie wprowadza swojego syna który, mimo młodego wieku, odziedziczył po swoim ojcu talent do rymowania.
Fala sukcesów ciągle trwa. Z początkiem roku zaczynają się nominacje, ponownie nominowano ich do American Music Awards. W lutym zostają nominowani do Grammy Awards i wygrywają nagrodę w kategorii najlepsi wykonawcy grupowi lub duet. Już trzeci rok z rzędu wydają nowe płyty. Na ten rok przypada podwójny krążek "The Art Of War". Płyta jest trochę niedoceniana wśród odbiorców tego typu muzyki. Z biegiem czasu wydaje się, że rozwijają swoje możliwości i starają się lirycznie oddać kilka prawd i przesłań w swojej twórczości. Patrząc, chociażby na teledysk i słowa do utworu "If I Could Teach The World", widać przesłanie naprawy świata, zwalczania zła. Podobnie jak poprzedni album, ten sprzedał się w nakładzie 4 milionów kopii. Znaleźć tu można również kawałek, nagrany do soudtracku do filmu "Batman Robin" - "Look Into My Eyes". Jak łatwo można się domyślić, utwory BTNH zawsze osiągają, co najmniej, miejsce w pierwszej czterdziestce list przebojów.

ARESZTOWANY 4 LIPCA
4 lipca The 5th Dawg (Flash) został aresztowany. W jego domu znaleziono dużą ilość nielegalnych fajerwerków. Nawiązując do słów jego menadżera, Flash był właśnie w trakcie świętowania wakacji i wyglądało to tak: "nie chodzi o to, że on miał w domu bombę, czy coś w tym stylu [...] on po prostu miał spore fajerwerki". Kilka dni później został ponownie aresztowany, tym razem pod zarzutem grożenia swojemu 63-letniemu sąsiadowi, że go zabije. Sąsiad swe oskarżenie motywował uprzedzeniami rasowymi. W lutym następnego roku nie udaje mu się oczyścić z zarzutów i zostaje skazany na 120 dni więzienia. Problemy z aresztowaniami, posiadanie nielegalnych fajerwerków – te sprawy ciągną się za nim przez kolejne lata. W roku 2000 zostaje skazany na 11 lat więzienia. To wyjaśnia, czemu nie pojawia się na kolejnych produkcjach BTNH.
Mniej więcej w tym samym czasie, co pierwsze wykroczenia Flasha, Wish zostaje aresztowany w Cleveland za to, że klepnął striptizerkę w dupę i później, wbrew jej niechęci, oblewał ją szampanem. Gdy został wyproszony z klubu, zaczął rozbijać kieliszki. Został zwolniony za kaucją, po przyznaniu się do swojego złośliwego zachowania.

PLATYNA, ZŁOTO, PLATYNA I...
Po trzecim roku nominacji do American Music Awards, BTNH wygrywają ją w roku 1998. W styczniu gościnnie zaistnieli w utworze "Breakdown" z Mariah Carey, na jej nowej płycie "Buterfly". Kawałek dostał się do pierwszej czterdziestki list przebojów. Cztery miesiące później ich ostatnia produkcja została odznaczona poczwórną platyną. Pod koniec roku ukazała się składanka "The Collection Vol. 1". Niedługo potem, na początku 1999, została odznaczona złotem.
Kolejny rok, kolejna płyta, tym razem już tylko 4 Bone'ów osiąga sam szczyt listy przebojów ze swoja nową produkcją "BTNH Resurrection". Oczywiście płyta zostaje odznaczona platyną, jak na Bone'ów przystało. Kilka miesięcy później zapada wyrok - 11 lat dla Flasha. Zespół jednak nie załamuje się i nadal pracuje nad kolejnymi płytami. Z końcem roku udaje im się wydać drugą już kolekcje najlepszych numerów "The Collection Vol. 2". Nie licząc składanek, to po krążku "BTNH Resurrection" następuje spory zastój. Nie wiadomo było, czy Bone Thugs-N-Harmony jeszcze istnieją. Ta depresja trwała niecałe 3 lata. Fala sukcesów została przecięta.
W 2002 przybyli do nas z nową płytą, w dobrym clevelandowskim stylu, "Thug World Order". Jednak wydaje mi się, że od czasu największych sukcesów, ich popularność spadła. Mimo to, dla wytrwałych fanów BTNH bardzo miłym zaskoczeniem było usłyszenie nowego krążka. Sam osobiście byłem w szoku, gdy zobaczyłem to wydanie na regałach sklepów muzycznych. Podobnie jest z krążkiem rodzinnym "Mo Thugs: The Movement" z ubiegłego roku. Cleveland powstaje na nowo po zimowym śnie. Niestety do wyjścia Flash-N-None z wiezienia jeszcze parę lat. Na początku 2003 roku Bizzy ogłosił, iż nie jest już członkiem grupy. BTNH i zostało ich tylko troje. Miejmy nadzieję, że będzie jeszcze dużo produkcji z rodzinny Mo Thugs i Ruthless. Ale co będzie, to będzie. Czas pokaże...


JOKER (Adam Konkel)
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin