Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Jędker Realista

 Jędker Realista rap graffiti breakdance video Jędker Realista, jedkerrealista.hip-hop.pl
Jędker swoją działalność zaczął w Zip Składzie w 1996r. Pierwszy raz na szeroką skalę pojawił się na albumie DJ 600 Volt "Hip-Hop produkcja". Następnie razem z całą ekipą ziomki i przyjaciele nagrał płytę "Chlep powszedni". Ostro się udzielał na płyc...
FOTO_5 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_1 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_2 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
Jędker swoją działalność zaczął w Zip Składzie w 1996r. Pierwszy raz na szeroką skalę pojawił się na albumie DJ 600 Volt "Hip-Hop produkcja". Następnie razem z całą ekipą ziomki i przyjaciele nagrał płytę "Chlep powszedni". Ostro się udzielał na płycie, także na teledysku "Ziping" do albumu "Chleb powszedni".

W 2000 roku razem z Sokołem założył skład WWO (W witrynach odbicia) i nagrał pierwszą płytę "Masz i pomyśl" wydaną przez BMG Poland. Po dwóch latach nieobecności znowu jako WWO tylko, że W Wyjątkowych Okolicznościach nagrał drugi album razem z Sokołem i Deszczu Strugi. Płyta była ogromnym sukcesem, grał przez dwa lata koncerty do niej i przez następny rok utrzymywał się z nich. Jak sam twierdzi nagrywając trzeci album, osobną część, ale jako WWO (W witrynach odbicia) "Życie na kredycie" powrócił do dawnych lat kiedy nie miał hajsu. Życie na kredycie jest płytą dobrą, w stylu samego Jędkera. Pojawiają się tam zagraniczni goście np. Black E-starr. Jędker czyli tak naprawdę Adrian często jest w cieniu Sokoła. Sam przyznaje, że woli być na drugim planie i nie przepada za flashami. Jest dumny, że jest w niezależnej wytwórni Sokoła, tak jak reszta artystów w niej wydających. Dziś zajmuje się rozkręcaniem firmy beatsmarket.com, koncertuje, a także nadal nagrywa płyty.

Teraz raper próbuje swych sił jako artysta solowy, wydając nakładem wytwórni Prosto album "Czas na prawdę".

Ciekawostką jest fakt, że płyta sygnowana jest bardziej rozbudowaną wersją pseudonimu rapera - Jędker Realista. Skąd taki pomysł? "Jędker, Jędker, Realista, hobby turysta, od fleszy dystans, Zip Skład! To chyba oczywiste. Nie wiem, co jeszcze mogę powiedzieć w tym temacie", mówi raper, cytując swoje wersy z kawałka "U Ciebie w mieście", gdzie po raz pierwszy oficjalnie nazwał się w ten właśnie sposób.

Krążek "Czas na prawdę" powstawał częściowo podczas pobytu Jędkera w stolicy Wielkiej Brytanii, Londynie. Oprócz nagrywania tam swojego własnego albumu, warszawiak miał jednocześnie inne zajęcia. "Produkowałem tam także całościowo solowy album Popka z Firmy pod tytułem "Wyjęty spod prawa". Poza tym przebywałem tam ostatnie pół roku również z powodów osobistych, które są moją prywatną sprawą." Ponadto nie obyło się bez koncertowania. "Od 28 stycznia do 25 marca zagrałem 10 koncertów na wyspach brytyjskich. Pięć przedpremierowych koncertów solowych i pięć koncertów WWO. Na każdym z nich był wspaniały odzew publiki, która co prawda jest w dużej mierze na Wyspach "polska", ale - co ciekawe - w tej chwili już nie całkowicie, jak to wyglądało na początku naszych koncertów tam."

Anglia, Londyn zaś w szczególności, to miejsce powstawania i rozwoju wielu nowych, interesujących trendów muzycznych. Trudno zatem nie przypuszczać, żeby osoba zajmująca się w tym miejscu muzyką, nie przesiąknęła tamtejszą atmosferą. "Nie to żebym od wczoraj zaczął słuchać hard transów rodem ze squot party, ale na pewno głowa jest bardziej otwarta na inne rzeczy", opowiada Jędker. "Przykładem jest grime'owy bit do kawałka "Na co czekasz" z udziałem Spooksa i Popka. Nie sposób nie wspomnieć o Londynie jako o miejscu łapania fajnych kontaktów muzycznych - Hijack (Manchester), Brad Strut (Australia), Spooks (Londyn), KG (Londyn) czy Aquasky (UK), który robi już remiksy utworów z płyty, a to tylko czubek góry lodowej..."

Jak zatem widać, międzynarodowa współpraca kwitnie. Ciekawie wygląda choćby początek kooperacji Jędkera z członkiem duetu Suspex, Hijackiem z Manchesteru. "Do współpracy ze mną namówił go mój kolega z Ursynowa, który pokazał mu mojego myspace'a", mówi raper i producent. Na coraz częstszej w światku muzycznym współpracy internetowej się jednak nie skończyło. Jędker tłumaczy: "Zaprosiłem Hijacka do Londynu, gdzie po zapoznaniu się zaczęliśmy kooperację, która zaowocowała trzema nowymi utworami - dwa gościnnie na mojej płycie i jeden na płycie Popka z Firmy. Hijack udziela się również na moich koncertach, pojawi się prawdopodobnie na mojej trasie koncertowej po Polsce." Pierwszy klip do singlowego kawałka "Rewers" już niedługo będzie można obejrzeć w TV, drugi klip nakręcony w Londynie ukaże się chwilę po pierwszym teledysku. "Będzie można na nim zobaczyć gości z mojej płyty, miedzy innymi Brada Struta i Hijacka", zdradza raper. Przy okazji wszystkich chętnych do odwiedzenia wspomnianej strony Jędkera zapraszamy na www.myspace.com/jedker.

Oprócz licznych gościnnych występów zagranicznych wykonawców (obok wspomnianych anglojęzycznych emce, są to nasi południowi sąsiedzi Rytmus ze słowackiego Kontrafaktu i Vladimir z czeskiego PSH oraz producenci: Wich i Marko z Czech oraz Peter z Niemiec) na krążku "Czas na prawdę" pojawia się cała plejada rodzimych raperów. Wśród nich są Felipe (Fundacja), Popek (Firma), Kaczy, Rybson (Deluks), a także Sokół z WWO. "Będzie piąta płyta WWO i to jest pewne. Stąd kawałek właśnie w pełnym składzie WWO", tłumaczy gospodarz krążka.

Dla fanów WWO Jędker przygotował jeszcze jedną niespodziankę. Jako bonus na płycie mamy mianowicie długi zapis fragmentów koncertów zespołu. "Historia naszych koncertów to tak naprawdę około 300 sztuk zagranych przez WWO - można powiedzieć - po całym świecie. Od zawsze chcieliśmy użyć materiałów koncertowych, ale nie było na to nigdy jakoś czasu lub okazji", wyjaśnia raper. "Tym razem postanowiłem to zmienić i jako niespodziankę dać ukryte kawałki koncertowe dla prawdziwych koneserów rapu "zipskładowego". Są to połączone dwa nagrania z bardzo dobrych według mnie koncertów w Stodole i Piekarni w Warszawie".

Tematyka utworów zawartych na "Czas na prawdę" jest różna. Od zagadnień typowych dla rapu, po tak poważne rzeczy jak problem terroryzmu (Jędker: "Moje podejście do tego tematu jest proste i naturalne. Wierzę, że jest nam jakiś los już pisany, więc jeśli mam zginąć, może spaść na mnie na przykład drzewo pod blokiem na Ursynowie. Z tej strony nie boję się latać po świecie i żyć w zagrożonych atakami stolicach") czy zdrowia. Mówiąc o tym drugim, raper sięga po nietypowy zabieg zapożyczenia wersów z utworu średniowiecznego poety, Jana Kochanowskiego. Jak to tłumaczy? "Ten kawałek powstał, kiedy leżałem całkiem długo naprawdę ciężko chory w szpitalu. Najstarszy raper w Polsce przemówił do nas głosem i flow Jędkera Realisty. To jest hołd dla niego, ale też przestroga dla mnie i słuchaczy. Zdrowie ma się tylko jedno..."

Czego jeszcze możemy dowiedzieć się słuchając najnowszego krążka członka WWO? Choćby tego, że uważa swe życie za podobne do komiksu ("Jeszcze za małolata tak się wyróżniałem z szarego tłumu, że miałem ksywkę "człowiek z komiksu" i tak już zostało. Musiałem to powiedzieć z racji na nieobliczalność mojego życia"), a także że często postrzega je w kategorii piramidy potrzeb ("Miłość - to jest największy majątek. Mając szczęśliwą rodzinę nie będę potrzebował złotych tarasów i baldachimów. Ja na tej piramidzie nie chcę się zatrzymać, czyli w gruncie rzeczy iść do tyłu. Jak daleko uda się zajść, pokaże samo życie").

Rymy Jędkera na nowoczesnych produkcjach, dużo ciekawych gości i często zaskakująca tematyka - płyta "Czas na prawdę" już niebawem w sprzedaży nakładem labela Prosto.
clipperc   rap graffiti breakdanceclipperc
mężczyzna
Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies