Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Michael Myers

 Michael Myers rap graffiti breakdance video
Muzyka rap hip-hop mp3
Âśrednia ocena: 7.97 (62)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z

(2009, www.alkopoligamia.com, Album)
Ten Typ Mes - lider dwóch, legendarnych składów hip-hopowych: Flexxip i 2cztery7, z którymi wypuścił na światło dzienne łącznie 5 płyt, a wszystkie zostały bardzo dobrze przyjęte przez fanów polskiego rapu.

W roku 2005 zdecydował się nagrać, długo oczekiwaną płytę solową. Krążek nosił tytuł "Alkopoligamia: Zapiski typa". Projekt ten niestety nie został należycie wypromowany, co skutkowało znikomym sukcesem komercyjny płyty.

Po wielu gościnnych udziałach tego Typa Mesa nadszedł czas na jego drugą solową płytę pt.  "Zamach na przeciętność". Słyszysz "Zamach na przeciętność" - myślisz coś niebanalnego, nieprzeciętnego - i taki właśnie jest nowy materiał warszawskiego rapera.

Jeśli szufladkujesz muzykę na różne jej odłamy, jesteś zamknięty na i...

Przeczytaj recenzje
Niewątpliwym wielkim atutem płyty Tego Typa Mesa "Zamach na przeciętność" jest gościnny występ graczy, których dawno na naszej scenie zbytnio głośno słychać nie było, takich jak Numer Raz, Łona czy Emil Blef. Płyta oczywiście jest bardzo lightowa, nagrana w bardzo dobrze znanym nam stylu g-funk, stworzonym między innymi przez samego Tego Typa Mesa. Pozycja jest na bardzo wysokim poziomie, z reszta nie mogło być inaczej.

Numer "Jak to" ma bardzo tajemniczy i trzymający w napięciu podkład, co bardzo dobrze wpada w ucho dla słuchacza. Mes operuje tutaj bardzo dobrze dobranym słownictwem, a jego składnia rymów, nie pozostawia wiele do życzenia: "One mnie wykończą. Nie, nie postawie Ci drinka. Wolę sponsorować wymianę tych rajstop na parę pończoch", czy "Dwie imprez...

Przeczytaj recenzje
Nowa płyta warszawskiego rapera Mesa wyszła w dwóch wersjach. Wersji jedno płytowej dostępnej we wszystkich sklepach muzycznych oraz w wersji dwupłytowej dostępnej tylko w sklepie internetowym na stronie alkopoligami jako preorder.

Dostając płytę, na którą czekałem z niecierpliwością po przesłuchaniu dwóch singli: "My" oraz "Jak To?!", spodziewałem się albumu, który będzie petardą. Ostrych tekstów Mesa na bitach podobnych do takiego jak w kawałku "Jak To?!". Wkładając płytę do mojego sprzętu grającego, odpalając pierwszy kawałek doznałem lekkiego zdziwienia... To nie jest to czego się spodziewałem.

Lirycznie się nie zawiodłem, ponieważ pod tym względem płyta wręcz miażdży. Krytyka konsumpcjonizmu, życia na pokaz i kredyt, mnóstwo auto-refleksji i ci...

Przeczytaj recenzje
Muzyka rap hip-hop mp3
Âśrednia ocena: 7.60 (67)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z

(2009, wytwórnia nieznana, Mixtape)
Rok 2009 owocował wieloma produkcjami, które wręcz zasypały słuchaczy. Był "Pogrzeb" Miuosha, była "Kronika Remix" Młodego M, a nawet kolejne dzieło Ostrego - "O.C.B". Trzy lata wstecz powstał też drugi wspólny projekt Donguralesko i Mateho, któremu przypieczętowano nazwę "Inwazja Porywaczy Ciał". Kompozycja 21 numerów wyprodukowanych dla Szpadyzor’a. Pamiętacie to? - "To nie rap, to jest czarnoksięstwo".

Udanym duetem można nazwać połączenie Gurala z Matheo, którzy wspólnie zgrywają się ze sobą w jedną, spójną całość. Drugie dzieło - Inwazja Porywaczy Ciał to tylko kolejne potwierdzenie na to, że chłopaki razem tworzą prawdziwy kosmos: "To jest Szpadyzor Crew, robie manewry tu". Dwadzieścia-jeden numerów, dosłownie p...

Przeczytaj recenzje
Krążek "Inwazja porywaczy ciał" ukazał się 1 lipca nakładem wytwórni Szpadyzator Records w całości nagrane w studiu o tej samej nazwie. Jest to efekt wspólnej pracy dwóch poznaniaków - Gurala i Matheo. Produkcją zajął się wyłącznie Matheo, gościnnie wystąpili Tede, RY 23, Rafi, Wall-E, Grubson, Metrowy oraz Pezet. Na płycie oprócz 19 premierowych kawałków znajdziemy dwa remixy.

Najpierw o poziomie rapu. Na "Inwazja porywaczy ciał" Gural udowodnił, że jest jednym z najlepszych polskich raperów. Rozpoznawalny przez swój styl - bragga, zapisał się na dobre w historii polskiego rapu. Raper posiada ogromną paletę słów i rymów. Potrafi połączyć kilka bardzo odmiennych słów w dobry wers. Nie szczędzi panczy i bezkompromisowych tekstów. Imponuje techniką i flow. Znakom...

Przeczytaj recenzje
"Inwazja Porywaczy Ciał" jest już drugim owocem współpracy Gurala z Matheo. Pierwszy ich wspólny projekt "Manewry Mixtape" wprowadził wiele zamieszania w polskim Hip-Hopie, zwłaszcza tytułowy kawałek "Manewry".

A co dostajemy na nowej płycie? 20 zajebiście bujających kawałków na świetnych bitach Matheo. Lirycznie płyta jednak nie zaskakuje. Zawiera to samo co zazwyczaj od "Drewnianej Małpy Rock" czyli zabawy słowne i porównania - " Gural jak..." itp. Ci którzy myśleli, że na tej płycie będą kawałki skłaniające nas do refleksji na pewno się zawiedli. Na krążku są same kawałki bragga oraz zabawa słowem, a w tematyce wakacje, czas wypoczynku, imprez oraz relaksu.

Jak zwykle nie mogło zabraknąć gości, a jest ich tu wielu: Tede, Pezet, Grubson, Metrowy, Ra...

Przeczytaj recenzje
Muzyka rap hip-hop mp3 Ortega Cartel - Lavorama,
Âśrednia ocena: 8.62 (8)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z Ortega Cartel - Lavorama
(2009, Asfalt Records , Album)
Zawsze kiedyś następuje czas w którym nadchodzi upragniony legalny debiut i tak się też stało z Ortega Cartel, które w wytwórni Asfalt Records wydało znakomitą płytę "Lavorama". Zapewne wielu ludzi z niecierpliwością czekało na tę pozycję, ale jedno jest pewne - było warto.

Zacznijmy od początku... Mamy wakacje, odpoczynek który nam się należy. Ten odpoczynek powinniśmy jakoś sobie urozmaicić i właśnie na taką chwilę polecam Ortega Cartel, które swoimi chilloutowymi kawałkami pozwoli nam się odprężyć, rozluźnić oraz zrelaksować.

Muzycznie płyta stoi i znakomitym poziomie, bity są samplowane (gratka dla miłośników starej szkoły), co cieszy zwłaszcza w erze elektroniki w której żyjemy. Lirycznie płyta stoi również na bardzo wysokim poziomie, nie ma na...

Przeczytaj recenzje Ortega Cartel - Lavorama
Muzyka rap hip-hop mp3 TeTris - Dwuznacznie,
Âśrednia ocena: 8.79 (14)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z TeTris - Dwuznacznie
(2009, wytwórnia nieznana, Album)
9 września 2009 roku nakładem Reformat 4 ukazał się pierwszy legalny album TeTrisa pt. ''Dwuznacznie''. Gościnnie na płycie pojawili się MiluMilu, Panna Ania, W.E.N.A., Pogo, Łona, O.S.T.R. oraz Esdwa. Za produkcje bitów poza samym TeTrisem odpowiedzialni byli Qciek, Stona, O.S.T.R., Dj Creon, Tort, Urbek.

O gospodarzu albumu wiele pisać nie trzeba, ponieważ każdy słuchacz powinien zaliczać Tetrisa do ścisłej czołówki, to aktualnie numer jeden obecnej sceny. Nikt nie odmówi przecież skillsów, inteligencji i błyskotliwości "dumie Podlasia". "Dwuznacznie" jest produkcją bardzo wszechstronną i zróżnicowaną, nie gubiącą jednak przy tym cech spójności, które są jedną z ważniejszych rzeczy w przypadku płyt koncepcyjnych. Szerokie spectrum tematów powoduje, że odbiorca...

Przeczytaj recenzje TeTris - Dwuznacznie
"Dwuznacznie" to drugi album TeTrisa, pierwszy studyjny (nagrał także nielegal "Naturalnie"), który ukazał się 9 września nakładem na wpół Reformat4 i Fonografiki. Tet jest jednym z najlepszych polskich freestyle'owców - wiadomo nie od dzisiaj. Jak spisał się zatem na płycie?

"Dwuznacznie" to bardzo osobisty album Teta. Jest on świetnym popisem umiejętności Adama. Produkcją  w większości zajęli się O.S.T.R., Qciek  i sam TeTris, po jednym bicie dołożyli podrzędni polscy bitmajkerzy jak Dj Creon, Urbek, Stona i Dj Tort, który jest także odpowiedzialny za skrecze na płycie, a featuringi Weny, Pogza, Łony czy wcześniej wspomnianego O.S.T.R.'a są bardzo udane.

Większość  kawałków jest owianych dobrym przekazem (przykładowo "Obudź się", " Jeden świat" cz...

Przeczytaj recenzje TeTris - Dwuznacznie
W końcu nadszedł wyczekiwany debiut jednego z najlepszych freestyle'owców w Polsce - Tetrisa. Mówię w końcu bo ileż można czekać? Ile razy odkładano premierę tej płyty ciężko byłoby dziś zliczyć, wielu nawet myślało że ta płyta nie wyjdzie przynajmniej w tym roku ale w końcu udało się - Tetris pokonał wszystkie przeszkody i wydal swój pierwszy album na legalu.

Co dostajemy kupując płytę? Dostajemy przede wszystkim 17 kawałków bardzo zróżnicowanych lirycznie jak i emecjonalnie. Na płycie usłyszymy takie utwory jak: "Zyski i straty" (chyba najbardziej ciekawy kawałek jeżeli chodzi o lirykę), "Tam i z powrotem" (świetne uzupełnienie styli Teta i Łony, bardzo fajnie to wyszło), "MaMa" (Chyba najbardziej szczery i emocjonalny kawałek na płycie oddający i pokazujący ...

Przeczytaj recenzje TeTris - Dwuznacznie
Muzyka rap hip-hop mp3 GrubSon - O.R.S,
Âśrednia ocena: 8.96 (25)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z GrubSon - O.R.S
(2009, MaxFloRec, Album)
GrubSon kazał długo czekać na tę płytę ale w końcu udało się. Czy było warto czekać? Bezapelacyjnie tak! Ci co na nią czekali na pewno nie zawiedli się, a nawet wręcz przeciwnie. Osobiście na płytę GrubSona czekałem, odkąd dowiedziałem się, że artysta nad nią pracuje. W sumie sam nie wiedziałem czego mogę się spodziewać i muszę przyznać że zbytnio niczego wielkiego po nim nie oczekiwałem. Jednak to, co usłyszałem, wrzucając płytę do odtwarzacza, przerosło moje najśmielsze oczekiwania.

Zacznijmy najpierw od strony lirycznej, która wbrew pozorom stoi na bardzo, ale to bardzo wysokim poziomie, co było dla mnie miłym zaskoczeniem. Na płycie poruszane są przeróżne tematy, dajmy na to utwór "Na szczycie", który opowiada o miłości do bliskich, śmierci, o tym żeby wspi...

Przeczytaj recenzje GrubSon - O.R.S
Muzyka rap hip-hop mp3 Pyskaty - Pysk W Pysk,
Âśrednia ocena: 8.28 (83)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z Pyskaty - Pysk W Pysk
(2009, Aptaun, Album)
Pysk w Pysk - pierwszy solowy album rapera Pyskatego. Ukazał się 9 października 2009 nakładem wytwórni muzycznej Aptaun Records. Płyta była promowana singlami pt. "Co Ze Mną?" i "Jestem" do których zrealizowano także teledyski. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: W.E.N.A., Tomiko, TenTypMes, Aeroe, Rudy MRW, Proceente oraz Ero. W 2010 roku ukazała się reedycja albumu rozszerzona o trzy utwory.

Pyskaty, mimo obecności na scenie już od 15 lat, ma niewielki dorobek w porównaniu ze skillsami i potencjałem, który z pewnością posiada. Produkcje, które wyszły spod jego ręki można byłoby zliczyć na palcach, ponieważ to raptem trzy płyty, w tym jedna wydana z zespołem Edytoriał jako nielegal w 1997 roku. Późniejsza współpraca z Pihem i wypuszczenie "Na linii ognia" pod...

Przeczytaj recenzje Pyskaty - Pysk W Pysk
Po tym jak usłyszałem starszy nielegal Skazani na sukcezz, kiedy jeszcze nie należał do tego projektu Pih, to zwątpiłem w powodzenie solowej płyty Pyskatego Skurwiela. Nawet na CD-ku Skazanych na Sukcezz "Na linii ognia" uważałem go tylko za cień Piha. No i rozczarowałem się... tym, że tak myślałem, bo album "Pysk w Pysk" jest naprawdę świetny. Wątpiłem w Pyskatego, ale teraz wiem, że chłopak ma naprawdę szczere chęci i talent.

Nie ma "poślizgów" na tym krążku, a wszystkie kawałki są równie dobre. Napisze tylko o tych, co się w jakikolwiek sposób wyróżniają spośród innych. Przykładem takiego track'u jest "Dziękuje, nie pije", gdzie gościnnie udział wzięli Tomiko i Ten Typ Mes. Oczywiście Mesa refren bije wszystkich na głowę. Śpiewa tam tak przepitym głosem, jak...

Przeczytaj recenzje Pyskaty - Pysk W Pysk
Obserwując różne fora muzyczne, można było odnieść wrażenie jakoby płyta Pyskatego Skurwiela aka Zeke aka Pyskatego, byłego członka grupy" Skazani Na Sukcezz" była jedną z najbardziej wypatrywanych pozycji muzycznych w tym roku.
I pewnie tak jest, tylko pozostaje pytanie czy jego debiut nadal wzbudza takie emocje jak przed premierą?


Bezczelny styl jakim Bóg obdarzył warszawskiego rapera jest wręcz rozpoznawalny na odległość. Bez wątpienia, gdyby nie inny raper Ero, Pyskaty nie miałby zbytniej konkurencji w stylu bragga. Ostre, bezkompromisowe a wręcz mordercze rymy są wizytówką Pyskatego. Dlatego wiele osób było mocno zdziwione, gdy raper zapowiedział, iż jego debiutancka płyta będzie w całkowicie innej stylistyce.

Pyskaty postanowił na płycie "P...

Przeczytaj recenzje Pyskaty - Pysk W Pysk
W końcu jest. Po długich zapowiedziach trafia w nasze ręce debiutancki krążek Pyskatego zatytułowany "Pysk W Pysk". Śmiało można powiedzieć, że po Warszafskim Deszczu oraz Chadzie jest to najbardziej oczekiwana płyta rapowa tego roku. Najbardziej oczekiwana z innych jednak powodów, niż miało to miejsce w przypadku warszawskich weteranów sceny. Co więc sprawiło, że wszyscy tak bardzo czekali na ten album? I czy płyta sprostała oczekiwaniom? Zapraszam do lektury.            

Szanującym się obserwatorom, słuchaczom i fanom polskiej sceny hip-hopowej Pyska przedstawiać nie trzeba. Każdy pamięta jego wejście smoka na scenę, jakim bez wątpienia można nazwać gościnne wersy na płycie "Krew, pot i łzy" Piha. Każdy zetknął się pewnie również z albumem "Na linii ognia" Sk...

Przeczytaj recenzje Pyskaty - Pysk W Pysk
Kiedyś przychodzi dzień na który czeka cała scena hip-hopowa oraz ludzie związani z tą kulturą. Dzień w którym odbywa się premiera najbardziej oczekiwanej płyty, w tym przypadku "Pysk w pysk". Pyskatego chyba nie muszę nikomu przedstawiać gdyż na scenie działa od bardzo dawna. Wcześniej znany był pod ksywą Zeke, był liderem zespołu Edytoriał. Zadebiutowali w 1997 w wytwórni B. E. A. T Records. W końcu po tylu latach nagrał swoją pierwszą solową płytę na którą wszyscy czekali. Czy było warto? Muszę powiedzieć że tak - bardzo się opłacało ale po kolei.

Pyskaty, ze swoim oryginalnym stylem, barwą głosu wpisał się już w wiele produkcji, a teraz mamy przyjemność ogarnięcia czegoś co siedzi w nim, co pokazuje jakim jest człowiekiem i jakie poglądy ma na wiele spraw. ...

Przeczytaj recenzje Pyskaty - Pysk W Pysk