Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Blue Sky Black Death

 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
Kto w hip-hopie szuka czegoś więcej niż plastikowych bitów i tekstów o dragach i imprezach, dla kogo w hip-hopie najważniejsza jest muzyka - bogactwo dźwięków, niezwykłe pomysłowe żonglowanie samplami, ten z pewnością kojarzy nazwę Blue Sky Black Death. Producencki duet, który stanowią: Kingston (Kingston Magiure) i Young God (Ian Taggart), a którego kompozycje określić można chyba jedynie angielskim neologizmem: "eargasm".

Obaj panowie spotkali się w 2003 roku, jednak już wcześniej zajmowali się produkcją bitów. Young God zajmował się również rapem, jednak porzucił klecenie rymów w 2000 roku. Kingston tworzeniem podkładów zaczął interesować się w 2002 roku. W 2004 produkował beaty dla raperów z wytwórni Omnipotent Records, należącej do Virtuoso. Beaty Kingstona z tego okresu usłyszeć można na "Necronomicon" duetu The Devil'z Rejects (Jus Allah & Bomshot) oraz na solowej płycie członka Jedi Mind Tricks, Jus Allaha "All Fates Have Changed" (kawałek "Supreme (Black God's Remix)").

Young God i Kingston podpisali w 2005 roku kontrakt z Mush Records. Po roku pracy, 23 czerwca 2006 roku ukazał się pierwszy album Blue Sky Black Death (nazwa zespołu to fraza nawiązująca do piękna i śmierci) - dwupłytowy "A Heap of Broken Images". Pierwsza płyta zawiera utwory instrumentalne w liczbie dwunastu, druga zaś to czysty hip-hop na samplowanych bitach, z udziałem takich gości jak: Virtuoso, Jus Allah, Sabac Red z Non Phixion, A-Plus i Pep Love z Hieroglyphics czy Holocaust, do którego jeszcze wrócimy.

Przystańmy na chwilę. Czemu, zapytacie, wyrażam się o muzyce BSBD w takich superlatywach? Ponieważ utwory obydwu panów to nie są loopowane, "syntetyczne" bity. W ogóle określenie ich muzyki jako "instrumentalny hip-hop" nie jest według mnie zadowalające. Kompozycje Kingstona i Young Goda to wyjątkowa muzyka elektroniczna, bazująca na samplach i "żywych" instrumentach, stanowiąca niezwykłą, niepowtarzalną mieszankę, której się - wybaczcie określenie - po prostu cholernie dobrze słucha.

"A Heap of..." pozwolił duetowi zdobyć renomę. Panowie podpisali kontrakt z popularną niezależną wytwórnią Babygrande Records. W tym samym roku (2006) ukazał się pierwszy kollabo-album Blue Sky Black Death: "Blue Sky Black Death Presents: The Holocaust", razem z raperem związanym z obozem Wu-Tang Clan - Holocaustem (teraz znanym jako Warcloud). Album promowany był przez singiel "The Ocean/No Image".

Na kolejny album z literami BSBD na okładce fani czekać musieli do października 2007 roku. Był to kolejny kollabo-album z kolejnym raperem znanym ze współpracy z Wu Tang - Hell Razahem. Album "Razah's Ladder" wydany został również nakładem Babygrande. Inaczej niż na poprzedniku, na "Ladder" pojawili się goście: Sabac Red z kolegą z Non Phixion Ill Billem, Prodigal Sunn, Crooked I i Shabazz The Disciple. W 2007 roku ukazał się także mixtape "Dirtnap", zawierający starsze kompozycje (m.in. beaty Kingstona dla Omnipotent Records).

Rok 2008 to ukazanie się drugiego "w pełni" solowego albumu Blue Sky Black Death - "Late Night Cinema" oraz trzeciej kolaboracji, tym razem z raperką Jean Grae - "The Evil Jeanius" plus album "Slow Burning Lights" z muzyką indie-popową, nagrany razem z piosenkarką Yes Alexander z The Casual Lust. Fani uprosili także zarząd Babygrande Records, by wytwórnia wydała albumy BSBD - "Holocaust", "Razah's Ladder", "Evil Jeanius" z utworami w wersji instrumentalnej. Również w tym roku obaj panowie stworzyli wiele remiksów, m.in. "0% Finance" GZA czy "One Day" UGK.

Jeszcze w 2007 roku w Sieci ukazały się dwa utwory BSBD: "Rebel To The Grain" i "Slapbox With Jesus", które w tym roku ukazały się na winylu. Te dwa kawałki zwiastują nadchodzący tribute album dla Wu Tang Clanu.

Obecnie panowie ukończyli album nagrany z wokalistką Ceschi Ramos w ramach projektu Deadpan Darling. W planach duet miał jeszcze nagranie kollabo-albumu z Ill Billem i Crooked I, projekt ten został jednak zawieszony. Kingston i Young God pracują aktualnie nad trzecim instrumentalnym albumem.

Blue Sky Black Death to dla mnie dowód, że z breaków, sampli i cutów można uczynić Sztukę przez duże S. Gorąco polecam zaznajomienie się z twórczością duetu BSBD. Nie pożałujecie.

Dyskografia:
A Heap of Broken Images (2006)
Blue Sky Black Death Presents: The Holocaust (z Holocaustem) (2006)
Razah's Ladder (z Hell Razahem) (2007)
Dirtnap (mixtape) (2007)
Late Night Cinema (2008)
The Holocaust Instrumentals (instrumentale) (2008)
The Evil Jeanius (z Jean Grae) (2008)
Slow Burning Lights (z Yes Alexander) (2008)
The Evil Jeanius Instrumentals (instrumentale) (2009)
The Razah's Ladder Instrumentals (instrumentale) (2009)

Single:
The Ocean/No Image (2006)
Rebel To The Grain/Slapbox With Jesus (2009)
Brendan, 28 lat
mężczyzna, Sztum