Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Bedoes

 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
Wydawać by się mogło, iż czasy "ulicznych raperów" już dawno za nami. Lata mijają, a wszystko się zmienia. Dzieciaki zamiast freestyle'ować na klatkach schodowych, wolą siedzieć przed monitorami. Co raz częściej, usłyszeć możemy w mediach, o licznych akcjach mających na celu usunięcie patologii w naszym kraju. Rodzice również coraz więcej czasu poświęcają dzieciom, co również jest powodem braku ich na blokowiskach. "Blask Ulic", o którym rapował Młody M, jakby powoli gasnął. Artykuł ten, chciałbym poświęcić pewnej osobie, która jest swojego rodzaju "głosem dzisiejszych podwórek", raperowi prosto z Bydgoszczy, założycielowi składu 2115.

Borys "Bedoes" Przybylski (ur. 1998)- czyli uliczny rap, na miarę naszych czasów. Gdy był jeszcze zaledwie dzieciakiem, ojciec artysty okradł go, jak i całą jego rodzinę, po czym zniknął wraz z całym dorobkiem. Wydarzenie te miało duży wpływ na kolejne dość trudne lata życia Borysa. W tym okresie nastolatek spotkał się z dużym odrzuceniem od społeczeństwa za przysłowiowe "czarne plamy na bananach", na które jego matka musiała pracować przy 3 etatach. Parę osób jednak nie odwróciło się od niego. Wykonawca wielokrotnie zaznacza, iż wierny jest tym osobom, które się od niego nie odwróciły, a gdy trzeba było to składali się dla niego na zapiekankę. To właśnie te osoby tworzą jego "SQUAD". Pomimo tego, nie zapomina on o swojej matce, która tyle dla niego zrobiła, o czym wielokrotnie wspomina. Wszystkie te wydarzenia, miały ogromny wpływ, na to jak wychował się nastolatek, a zarazem czego spodziewać się możemy po jego rapie. Pierwszy swój utwór nagrał natomiast w wieku 14 lat, pod ksywką Przbysz, a sam track nosił nazwę "Hometown".

Jak nie trudno się domyśleć, pseudonim wziął się od nazwiska artysty. Nie wiele potem natomiast, zaczął nawijać jako "Bedoes". Bedi zawsze miał dobry kontakt z Kietlonem, przez którego spotkał Koldiego. To właśnie dzięki niemu trafił na kawałek ALCMDZ "Suchaj mje dziwko". W roku 2013 doszło do nagrania, przez Bedoes'a, aż 4 mixtape'ów. W chronologicznym ustawieniu to: - "Gucci Watch" - "Ganesha's Blessing" - "Anubis's Throne" - "FR$SHTILLIDIX" Już w styczniu, kolejnego roku (2014), doszło natomiast do publikacji EP'ki Bediego, zrobionej na bitach od znanego producenta muzycznego, Lanka. Odchodzący materiał od reszty, powiększył mu znacznie fanbase. Przełomowym jednak momentem w jego karierze, było nagranie utworu wraz z byłym warszawskim freestyle'owcem, Białasem. Był on pierwszą osobą która wyciągnęła do niego pomocną rękę. Track nosi nazwę "Amen", a trafił on do szerszej publiczności poprzez udostępnienie go na kanale SB Maffi. To właśnie podczas pracy nad tym kawałkiem, Bedi wpadł na pomysł, aby nagrać płytę "TBK" (To Bartodzieje Kurwo). Dopiero ten krążek przyniósł mu należytą sławę. TBK doczekało się również fizycznej wersji, jako pierwszy materialny album rapera. Sam nakład wyniósł zaledwie 50 sztuk, co jednak wystarczyło na to zakup kamery, dzięki której powstały pierwsze poważniejsze klipy. Po kolejnych paru luźnych kawałkach, oraz rozpoczęciu nagrywania kolejnego materiału pod nazwą "SQUADSHIT", raper dostał propozycję od Sentino na dołączenie do GMLL, przy czym ku zdziwieniu całej sceny, nieprzyjętej. Bedoes zapytany o to w jednym z wywiadów, odpowiedział iż jest lojalny osobie, która pierwsza zobaczyła w nim potencjał. Wszystkie pytania, dotyczące tej wypowiedzi zostały rozwiązane gdy dziewiąty kawałek z mixtape'u "SQUADSHIT" został umieszczony, wraz z teledyskiem, na kanale SB Maffi. Jednocześnie potwierdzając dołączenie Bydgoszczanina do niej. Szkoła nigdy nie miała dla Borysa większego znaczenia, przez co na rzecz "FR$SHTILLIDIX" nie zdał 3 klasy gimnazjum. W kolejnym roku ukończył już ją, jednocześnie kończąc edukację i zajmująć się w pełni rapem. Tłumaczy się on tym, iż postąpił tak ze względu na potrzebne pieniądze na leczenia matki, jak i dla samego faktu, że nie zamierza robić czegoś, przy czym nie czuje sie sobą. Warto wspomnieć również o fakcie, że tym samym czynem raper łamie polskie prawo, gdyż kończy edukację przed ukończeniem 18 roku życia.

Muzyka Bedoesa, jak nie trudno się domyśleć, krąży tematycznie w okół składu, oraz jego matki. Gwarantuje on nam, iż pieniądze zarabia właśnie aby "zafundować mamie Miami Vice", a swoim ziomalą trochę wódki. Nie wątpliwie dostajemy pod jego ksywką porządną dawkę ulicznego rapu. Wiele remix'ów zagranicznych kawałków, pokazują iż wzoruje się on na klasyce zagranicznego Hip-Hopu. Już teraz spotykam się z głosami, iż jest on następcą "starego Peji". Natomiast jak będzie, czas pokaże.
Bartłomiej C..., 23 lata
mężczyzna, Piaseczno